Kadına Şiddete Hayır!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü öncesi Kadıköy'de toplanan kadınlar, şiddeti ve kadın cinayetlerini hep bir ağızdan protesto etti.

Kadına Şiddete Hayır!
Kadına Şiddete Hayır! Meltem Yüksel
Bu içerik 362 kez okundu.

İstanbul Kadın Meclisi üyesi bir grup kadın, dün akşam saat 20.00'da Süreyya Operası önünde toplandı. "Kadın Meclisleri Gelecek, Şiddet Bitecek" pankartı açan kadınlar, Khalkedon Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Sık sık sloganlar atan grup, yürüyüş boyunca cinayete kurban giden kadınların ismini söyleyen grup Khalkedon Meydanı'na gelerek basın açıklamasını okudular.

Kadın Meclisleri'nden Mine Doğru'nun okuduğu açıklamada 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde kadınlara yönelik her türlü şiddetin arttığı bir dönemden geçildiğini, Kadın Meclisleri'ni oluşturan toplumun her kesiminden kadınlar olarak; tüm kadınları, kadına yönelik her türlü şiddete karşı birlikte mücadeleye davet ettiklerini, kadınlara yalnızca kadın oldukları için uygulanan fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddet; kadın cinayetleri ile sonuçlanabildiğini söyledi.

 Yasaların uygulanmaması, cezasızlığın varlığı, kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırılar gibi sistemli politikalar sonucu kadına yönelik şiddettin arttığını vurgulayan Doğru, “2016 yılında 338 kadın öldürüldü. 2017'nin ilk 10 ayında ise kadın cinayetleri 337'ye ulaştı. 40 kadın cinayeti olan Ekim ayı, şu ana kadar en yüksek kadın cinayetinin işlendiği ay oldu. Bu bir tesadüf değil. Kadınların kazanılmış haklarına saldıran, 'Laiklik'e ve 'Medeni Kanun'a aykırı olan 'Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi' veren yasanın meclisten geçmesi ile, kadınlara yönelik şiddetin artışı paralellik gösteriyor. Oysa kadın cinayetlerinin azaldığı tek yılın  Koruma Kanunu 6284'ün yasalaşma süreci olan 2011 yılı olduğunu unutmayalım. Kadınların şiddete karşı artık yasal güvencesinin olacağının duyulması bile kadına yönelik şiddeti azaltıyor” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

ROK Kovulunca Ertem Şener Tehditleri Savurdu

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü Şiddet Kadın Kadına Şiddete Hayır!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500