Kadri Gürsel: 'O İddia Çürüdü'

Gazeteciler Ahmet Şık, Akın Atalay, Kadri Gürsel, Murat Sabuncu ve Emre İper’in tutuklu yargılandığı Cumhuriyet Davası’nın ikinci Silivri Cezaevi’ndeki mahkeme salonunda başladı.

Kadri Gürsel: 'O İddia Çürüdü'
Kadri Gürsel: 'O İddia Çürüdü' Ecem Şenol
Bu içerik 727 kez okundu.

İkinci duruşmada Şık, Atalay, Gürsel ve Sabuncu ilk duruşmadaki savunmalarına ekleme yapmazken, Emre İper ilk defa savunma verdi. Ardından tanık ifadelerine geçildi. Kadri Gürsel, "yayın politikası değişikliği" iddiasının tanık ifadeleriyle çürüdüğünü söyledi. 

Tutuklu gazetecilerden söz alan Kadri Gürsel ara kararda tutukluluğun devamı için gerekçe gösterilen “Cumhuriyet’in yayın politikasının değiştiği” iddiasının tanık ifadelerince çürüdüğünü, ByLock iddiasıyla ilgili de kendi beyanı dışında bir soru sorulmadığını belirten Gürsel, ara kararda Cumhuriyet'e isnat edilen sözde yayın politikasının değiştiğine ilişkin tanıkların dinlenmemiş olmasını tutukluluğun devam edilmesine sebep gösterildiğini kaydetti.

Kendisinin 45 gün daha tutuklu kalması konusunda savunmasının hiç dikkate alınmadığını ve adil yargılanma hakkının engellendiğini belirten Gürsel, polis fezlekesi dikkate alınarak tutuklu kalması için sözde yayın politikası değişikliğine etkisi olduğu iddiasının sebep gösterildiğini ve vu nedenle neden bu kişilerle irtibatlı olmadığını ayrıntılandıracağını kaydetti.

HTS raporu, tetkik edilmediyse edilmesini öneren Kadri Gürsel, o ara karar yazıldığı tarihe kadar HTS raporuna bakılmadığını ve bunu ara karardan anladığını dile getirdi. Rapor incelendiğinde "olağandışı" olarak tabir edilen kayıtların kendisine bir defaya mahsus gönderildiğini ve cevapsız kalmış SMS'lerden oluştuğunun görüldüğünü belirtti.

Görüşmenin, işteş fiil olarak tanımlandığını ve işteşli fiil oluşması için iki kişi arasında gerçekleşmesi gerektiğine değinen Gürsel, HTS raporu incelenmiş olsaydı kendisine söz konusu kayıtlardaki son raporun 26 Ekim 2015'te olduğu görüleceğini, yani son ByLock'cu Cumhuriyet'e başlamasından 6,5 ay önce aradığını ve 10 Mayıs'tan sonra bir FETÖ şüphelisinden sadece 1 SMS atıldığını, bu kişinin yine Murat Aksoy olduğunun altını çizdi. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

AKP'den Murat Başoğlu Teklifi

 

 

Kadri Gürsel Ahmet Şık Emre İper İlk Duruşma İkinci Duruşma ByLock Tutuklu Gazeteci Yayın Politikası İfade Tanık Mahkeme Cumhuriyet Davası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500