Kamuda Tarihi İhraç

Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan 3 yeni Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kamuda Tarihi İhraç
Kamuda Tarihi İhraç Yaren Yalçın
Bu içerik 828 kez okundu.

Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan 3 yeni Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yeni kararname ile terör örgütlerine veya devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı olan; Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden çok sayıda personel ihraç edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda 28 bin 163, YÖK’te 2 bin 346, Sağlık Bakanlığı’nda 2 bin 18, Emniyet Müdürlüğü’nde 7 bin 669, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 323, Diyanet İşleri Bakanlığı’nda 1519, TRT’de 312, BDDK’da 116, Hazine’de 67, AFAD’da 62, SPK’da 30, RTÜK’te 29, TMSF’de 12, TOKİ’de 12, BYEGM’de 11, Dil Tarih Kurumu’nda 5 kişi ihraç edildi. 24 merkez valisinin de kamuyla ilişiği kesildi. Bu kişilere herhangi bir tebligat yapılmayacağı, haklarında özel kanun hükümlerine göre işlem yapılacağı belirtildi.

Bu kişilerin, birinci fıkra gereğince kamu görevinden, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan çıkarılan kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın, rütbe veya memuriyetleri alındığı ve bu kişilerin görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeyecekleri, bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecekleri, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemeyecekleri, bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacağı bildirildi.

Bu kişilerin silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgelerinin ve pilot lisanslarının iptal edileceği ve oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından 15 gün içinde tahliye edileceği belirtildi.

 Ayrıca bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak, hakkında ilgili bakanlık ve kurumlarca ilgili pasaport birimine derhal bildirimde bulunulacak. Bildirim üzerine ilgili pasaport birimlerince pasaportları iptal edilecek.

Yeni kararname ile kendi istekleriyle emekli olan savcı ve hakimlere yeniden göreve dönme imkanı verilecek.

Düzenlemeyle dershane öğretmenlerine sözleşmeli öğretmenlik fırsatı doğdu. 1 Ocak 2014 itibariyle dershane ve öğrenci etüt merkezlerinde en az 6 yıl görev yapan öğretmenler, KPSS şartı aranmadan sözleşmeli öğretmen olarak atanabilecek.

KHK ile belediye başkanı ve yardımcısı ile meclis üyelerinin terör ve terör örgütüne dolaylı ya da doğrudan destek sağladıkları valilik tarafından belirlenirse, belediye ve bağlı idare taşınırlarına en büyük mülki amir tarafından el konulacak.

Kararnamelerde yurt dışında öğrenim gören öğrencilerden, milli güvenliğe tehdir oluşturduğu belirlenen FETÖ/PDY terör örgütüne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan 158 öğrencinin diploması iptal edildi.

Ayrıca aranan FETÖ zanlılarının eşlerinin pasaportları da iptal edilecek.

ohal kanun hükmünde kararname khk resmi gazete
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500