Kanal İstanbul İçin İlk Adım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yapılması durumunda sadece Marmara’da değil Ege ve Karadeniz’de de doğa felaketine yol açacağı uyarısı yapılan Kanal İstanbul için etüt proje sözleşmesinin imzalandığını açıkladı.

Kanal İstanbul İçin İlk Adım
Kanal İstanbul İçin İlk Adım Ecem Şenol
Bu içerik 978 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde Kanal İstanbul’u ‘çılgın proje’ olarak tanıtmıştı. Bakan Arslan, ulaştırma, lojistik ve turizm gibi geniş bir yelpazede etkisinin büyük olacağını savunduğu projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlandığını söyledi.

İstanbul Boğazı’ndan yıllık ortalama 53 bin geminin geçtiğini anlatan Arslan, özellikle tehlikeli madde taşıyan gemilerin boğazda oluşturduğu riskli geçişlerin oldukça fazla olduğunu belirttiği açıklamasında, proje alanının alternatif güzergahları değerlendirilmiş olup, en ideal güzergahın tespit edilmeye çalışıldığını ve kanal koridorunun yaklaşık 43 kilometre olup, kanal kesiti ve kesin güzergahı etüt proje ve danışmanlık hizmetleri sonunda belirleneceğini aktardı.

Proje alanında bakanlık tarafından 162 zemin sondaj çalışması yapıldığını belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin imar plan çalışmalarını, TOKİ’nin çevre düzenleme çalışmalarını yaptığını, bazı üniversitelerin de raporlar hazırladığını aktardı.

Kanalın güzergahının netleştirilmesi ve kesitlerinin ortaya konulması için etüt proje kapsamında 3 Temmuz’da sözleşme imzalandığını kaydeden bakan, sözleşme kapsamında bakanlıkça yürütülecek çalışmalar hakkında ekolojik, çevresel ve mühendislik ve ÇED etki analizinin yapılması, Karadeniz, Marmara ve Ege denizlerindeki su hidrodinamiği ve akış rejimlerinin incelenecek, yapılan saha çalışmalarına ilave geoteknik, jeolojik, hidrojeolojik, jeofizik gibi çalışmalar yapılacak, benzer projelerin mühendislik teknolojilerinden faydalanılarak, fizibilite raporu hazırlanacağını, kamulaştırmayla ilgili hususlar belirleneceğini, yapım işleri için ihale dosyaları hazırlanacağını ve Kanal İstanbul projesinin diğer ulaşım modlarıyla entegre bölgelerin belirleneceğini belirtti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Erdoğan ve Devlet Erkanı Anıtkabir'de

 

İstanbul Proje kanal İstanbul İlk Adım Çalışma İmza Çevre Mühendislik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500