Kandilli Rasathanesi Açıkladı: Afeti Süper Hücreler Getirdi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, bugün İstanbul'da yaşanan şiddetli yağışların nedeninin Kuzey'den gelen serin hava ve yüksek deniz suyu sıcaklıklarının birleşmesi sonucu oluşan "Süper Hücre" diye adlandırılan yapıların olduğunu açıkladı.

Kandilli Rasathanesi Açıkladı: Afeti Süper Hücreler Getirdi
Kandilli Rasathanesi Açıkladı: Afeti Süper Hücreler Getirdi Başak Tatar
Bu içerik 588 kez okundu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, bu sabah saat 12.00’ye kadar yaşanan ve afete dönüşen yağışın metrekare başına 91 kg düştüğünü; bu yağış değerinin ise son 106 yılın en yüksek 3. yaz yağış değeri olduğunu açıkladı.

Bu hava durumunun, son yıllarda görülen iklim değişikliğine bağlı yağış düzensizliklerine eklenen bir ekstrem olarak kayıtlara geçtiğini aktaran Tek, bu yağışın çok sık rastlanan bir yağış biçimi olmadığını söyledi. Başkan, Kuzey’den gelen serin hava ve yüksek deniz suyu sıcaklıkları birleşince “süper hücre” denilen yapıların oluştuğunu ve bunun da bugün yaşanan türden şiddetli yağışlara neden olduğunu kaydetti.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Mustafa Altıoklar'a Gözaltı Kararı
kandilli hava durumu yağış yağmur açıklama kandilli rasathanesi şiddet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500