Kanser İlaçları Ücretsiz Mi Oluyor?

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kanser ilaçları ve diğer ilaçların ücretsiz olması talebinin değerlendirmeye konulduğunu aktardı.

Kanser İlaçları Ücretsiz Mi Oluyor?
Kanser İlaçları Ücretsiz Mi Oluyor? Tuğba Önkibar
Bu içerik 2075 kez okundu.

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kanser ilaçları ve diğer ilaçların ücretsiz olması talebinin değerlendirmeye konulduğunu aktardı.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

“Geçen Başbakanımız Binali Yıldırım ve Sağlık Bakanımız Recep Akdağ ile görüştük. Dedim ki, ‘kanser ve diğer ilaçlar nereden gelirse gelsin kesinlikle bunlardan ücret almamamız gerek’. Biz kalkıp denizi aşacağız, nereden gelirse gelsin, gelip derede boğulacağız. Bizim için insan hayatı en önemlisi. Hassas olup bu konularda suistimale müsade etmeyelim, bütün mevzu bu. Özel kurumlardan bu hizmeti almak  istediklerinde batı ülkelerinden çok daha az bir maliyetle sağlayabilecek noktaya geliyoruz. Dünyanın dört yanından sağlık yetkilileri gelip Türkiye'deki sağlık sistemini inceliyor, bu başarının sırlarını öğrenmeye çalışıyor, ‘Bu işi siz nasıl başardınız’ diye bize danışıyorlar”

ECZANEYE İLAÇ İÇİN NE ÖDÜYORUZ?


MUAYENE ÜCRETİ

Devlet hastaneleri,  Üniversite Hastaneleri, Eğitim Araştırma Hastaneleri, Özel dal Hastaneleri'nde muayene edildiğinizde, randevu aldığınızda, röntgen çektirdiğinizde, tahlil yaptırdığınızda vs. hastaneye bir ücret ödemezsiniz. Kimlik numaranıza bunlar borç şeklinde kayıt olur. İlaçlarınızı almak amacıyla eczaneye gittiğinizde sizden ücret tahsil edilir. Eğer emeklilik varsa borcunuz maaştan kesilir, sigortalı çalışanlarda ise elden tahsil edilir.

REÇETE ÜCRETİ

Hasta sigortadan emekli veya emekli yakını ister sigortalı çalışan veya yakını olsun reçete başına 3 kutuya kadar 3 TL, 3 kutudan fazlası için ise her kutu ilaç için 1 TL ücret tahsil edilir. Eğer acil çıkışlı bir hastaysa reçeteden ücret tahsil edilmez.


YÜZDE 10 KATILIM PAYI

Kurumun karşıladığı tüm ilaçlar için emekli ve yakınlarından tahsil edilen ücret. Kurum ilaç fiyatının %90'ını öder, kalan %10 ise hastaya aittir ve maaştan kesilir.


YÜZDE 20 KATILIM PAYI

Kurumun karşıladığı tüm ilaçlar için emekli olmayan kişilerin ve bakmakla sorumlu olduklarından alınan ücret. Kurum ilaç fiyatının %80'ini öder, kalan %20 hastaya aittir ve elden ödenir.

sgk recep tayyip erdoğan numan kurtulmuş recep akdağ binali yıldırım sağlık ilaç reçete kanser gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500