Kapalıçarşı Kültürü Yok Oluyor

İstanbul Kapalıçarşı’da turizmde yaşanan sorunlar sebebiyle mağazalar bir bir kepenk indiriyor.

Kapalıçarşı Kültürü Yok Oluyor
Kapalıçarşı Kültürü Yok Oluyor Yaren Yalçın
Bu içerik 1054 kez okundu.

İstanbul Kapalıçarşı’da turizmde yaşanan sorunlar sebebiyle mağazalar bir bir kepenk indiriyor. 

En yoğun sezonunda günde 500 bin kişinin uğradığı Kapalıçarşı’da artık esnaflar günü siftahsız kapatıyor. Kapalıçarşı Derneği Başkanı Hasan Fırat, 3 bin 600 iş yeri bulunan Kapalıçarşı’da 600’e yakın dükkanın kapandığını, Ekim ayı içerisinde bu rakamın 1000’e çıkacağını, birçok kiracının sözleşmesinin yıl sonunda bittiğini, kira ücretlerinin düşmemesi halinde kapanan dükkan sayısının 1500’ü bulacağını söyledi.

Hasan Fırat, Kapalıçarşı’yı ziyarete gelenlerin büyük bir kısmını yabancı turistlerin oluşturduğunu, en çok hediyelik eşya alan turistlerin gelmeyince dükkanların iş yapamadığını belirterek, en fazla hediyelik eşya, çanta-deri dükkanları ve kuyumcuların kapandığını kaydetti.

Kapalıçarşı Derneği Başkanı Fırat, Kapalıçarşı’da dükkan açmak isteyen bir yatırımcının hava parası ödemek zorunda olduğuna dikkat çekerek, hava paralarının 100 bin dolar civarında olduğunu, bu şartlarla kapatılan bir dükkanın yerine yeni kiracının bulunamadığını , aidatını karşılayamayan esnafların çalışanlarının haftalığını bile ödeyemediğini söyledi.

Uzun zamandır üzerinde çalıştıkları Kapalıçarşı İhya Projesi hakkında açıklama yapan Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler ise, Kapalıçarşı yönetimi olarak ticaretin geliştirilmesi, değişen alışveriş kültürüne rağmen rekabetin artırılması, bu kapsamda kültür ve tanıtım faaliyetlerinin yaygınlaştırılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Kapalıçarşı’nın bir dünya markası olduğunu kaydeden Kökler, amaçlarının bu dünya markasını ön sıralara taşımak olduğunu belirtti.

istanbul kapalıçarşı turizm krizi 600 dükkan hasan fırat ahmet kökler kapalıçarşı ihya projesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500