Kara Yanvar Şehitleri Anıldı

Tarihe ‘Kanlı Ocak’ olarak geçen 20 Ocak Katliamının 27. yılında Azerbaycan halkı Bakü’deki şehitliğe akın etti.

Kara Yanvar Şehitleri Anıldı
Kara Yanvar Şehitleri Anıldı Yaren Yalçın
Bu içerik 1121 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Tarihe ‘Kanlı Ocak’ olarak geçen 20 Ocak Katliamının 27. yılında Azerbaycan halkı Bakü’deki şehitliğe akın etti.

Azerbaycan’ın bağımsızlığının dönüm noktalarından biri olan ‘Kara Yanvar’da yaşamını yitirenler 20 Ocak’ta her yıl törenlerle anılıyor. Bakü Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret eden Azeriler şehit mezarlarına kırmızı karanfiller bıraktı. Havanın yağmurlu olmasına rağmen şehitlik önünde uzun kuyruklar oluştu.

Hayatını kaybedenler için yerel saatle 12.00’de bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu süresince Hazar Denizi kıyısındaki gemiler, metro, otobüsler siren ve korna çaldı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de devlet erkanı ile birlikte törene katıldı. Azerbaycan Milli Marşı’nın çalındığı törende Aliyev, Ebedi Ateş Anıtı’na çelenk bıraktı. Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral da 20 Ocak Katliamı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Özoral, mesajında katliamın Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve istiklali yolunda verilen mücadelenin önemli dönüm noktalarından biri haline geldiğini belirterek, Azerbaycanlıların tanklara karşı vücudunu siper ederek inanç dolu bir ruhla verdiği mücadelenin asla unutulmayacağını kaydetti.

Kara Yanvar'da Ne Olmuştu?

Sovyet birlikleri 1990 yılında 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye girerek büyük bir katliam yaptı. 150’ye yakın Azeri yaşamını yitirdi. Bu nedenle Azerbaycan tarihine ‘Kara Yanvar’ yani ‘Kara Ocak’ olarak girdi ve bağımsızlık simgelerinden biri haline geldi. Azerbaycan halkı her 20 Ocak’ta ‘Kara Yanvar’da hayatını kaybedenleri anıyor.

1989 yılında Sovyetler Birliği dağılma sürecine girdi. Azerbaycan’da ‘Kara Yanvar’a giden yol o dönemde döşenmeye başladı. Sovyetler Birliği’nin bağımsızlık sesleri her alanda yükselirken, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına talepleri giderek artıyordu. 9 Ocak 1990 tarihinde Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Ermeniler, Ermenistan’a bağlanma kararı aldı. Karabağ’da yaşayan Azeri halk bölgeden göç etmesi için zorlandı.

Azerbaycan’da bu karar tepkiyle karşılanırken, Sovyetler Birliği yönetimi sessizdi. Azeriler, Bakü’de Azadlık Meydanı’na akın ederek mitinglere başladı. Şehirde yaşayan Ermenilerle Azeriler arasında çatışmalar yaşandı.

Azadlık Meydanı’nda protestolar sürerken, Sovyet tankları 26 bin askerle birlikte 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece kente girdi. Televizyon ve telefon hatları kesildi, şehrin dünyayla iletişimi kesildi. Bu yaşanacak acıların habercisiydi.

Kızılordu, 3 günün ardından geride bir katliam bıraktı. Azerbaycan resmi kayıtlarına göre, Bakü’de yaşamını yitirenlerin sayısı 132, Lenkeren, Gence ve diğer bölgelerde yaşamını yitirenlerin sayısı 15 olarak kaydedilirken, 612 kişi yaralandı, 841 kişi de hapis cezası aldı.

Rusya, Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını talep eden tüm cumhuriyetlere gözdağını Bakü’de vermek istemişti. Fakat bu plan ters tepmiş cenaze törenleri Sovyetler Birliği karşıtı gösterileri haline dönüştü. Bağımsızlık istekleri arttı.

Azerbaycan, Rus askerleri çekildikten sonra, 1991’de zaten dağılma süreci içerisinde olan Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandı.

Bağımsızlığın ardından yayınlanan uluslar arası raporlarda 1990 Ocak ayında Sovyet birliklerinin orantısız güç kullandığı teyit edilirken, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporunda ise yapılan katliamın amacının Azerilerin toplu olarak cezalandırılması olduğu belirtildi.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Tefecilere Suç Üstü

Azerbaycan Kanlı Ocak Kara Yanvar Bakü Sovyetler Birliği Ermenistan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 20 Ocak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500