"Kararlılığımız Devam Ediyor"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Yaren Yalçın
Bu içerik 1245 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

15 HDP milletvekili için yakalama kararı bulunduğunu hatırlatan Numan Kurtulmuş, firari Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan’ın Hakkari girişinde yakalandığı söyledi. Kurtulmuş’un açıklamaları özetle şöyle:

Fırat Kalkanı operasyonunun önemli bir operasyon olduğunu belirten Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, ilgili taraflarla müzakelerin sürdürüldüğünü, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) sürdürdüğü, Türkiye’nin lojistik destek verdiği tarihi operasyonun 75’inci gününe gelindiğini, terör örgütü IŞİD’in 173 köyden ve 1,5 milyon kilometre alandan temizlendiğini, El Bab’a 12 kilometre yaklaşıldığını, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubu 10 askerin şehit düştüğünü söyledi ve şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Münbiç hususunda kararlılığımız devam ediyor” diyen Numan Kurtulmuş, dün ziyarete gelen ABD Genelkurmay Başkanı’na da belirtildiği gibi, Türkiye’nin Münbiç hazırlığını tamamladığını, şu ya da bu şekilde Münbiç’in PYD’den temizlenmesinin Türkiye’nin önceliği olduğunu kaydetti.

Reuters Haber Ajansı’nın Diyarbakır saldırısını terör örgütü IŞİD’in üstlendiğini duyurmasına tepki gösteren Kurtulmuş, Diyarbakır Valiliği tarafından Kemal kod adlı bir terörist hakkında bilgilerin teyit edildiğini, daha sonra yapılan açıklamada bombalı saldırının (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) TAK tarafından yapıldığının anlaşıldığını belirterek, Reuters’ı PKK’nın yükünü hafifletmekle suçladı.

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, başlatılan hukuki sürecin HDP’nin tüzel kişiliğine karşı yapılmış bir işlem gibi sunulmasını doğru bulmadıklarını vurgulayarak, HDP milletvekillerinin Meclis’ten çekilme kararı için, milletin iradesiyle parlamentoya gelenlerin milletin iradesine saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

HDP’nin kendilerine önce, oy veren seçmen kitlesinin taleplerini karşılayıp karşılayamadıkları sorusunu sorması gerektiğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ara seçim iddilarına  ise, “Yeni bir seçimi gerektirecek ortamın olacağını sanmıyorum” şeklinde cevap verdi.

 

başbakan yardımcısı hükümet sözcüsü numan kurtulmuş münbiç ışid pyd hdp pkk diyarbakır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500