Katar Savunma Bakanı Türkiye'ye Geliyor

Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed el Atiyye’nin yarın Türkiye'ye geleceği ve El Atiyye’nin, Türk mevkidaşı Fikri Işık ile bir araya gelerek görüşeceği öğrenildi.

Katar Savunma Bakanı Türkiye'ye Geliyor
Katar Savunma Bakanı Türkiye'ye Geliyor Ecem Şenol
Bu içerik 367 kez okundu.

Savunma Bakanlığı kaynakları Katar Savunma Bakanı el Atiyye'nin yarın Ankara'ya geleceğini ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüşeceğini belirtti. El Atiyye'nin, Işık'ın dün Brüksel'de ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüşmesinden sonra Ankara'ya gelecek olması ise dikkat çekti.

Dün iki bakan Brüksel'deki görüşmelerinde Katar'ın egemenlik haklarına saygı duyularak üç haftayı geride bırakan Körfez krizinin biran önce çözülmesi ve iki ülkenin bu konuda gerekenleri yapmasında mutabık kalmışlardı. Türkiye'nin Katar'da askeri üs açmasına ilişkin anlaşmayı geçtiğimiz haftalarda TBMM onaylamış ve geçen hafta ülkeye 23 askeri personelle 5 zırhlı araç daha göndermişti.

Bu sevkiyatla Katar'da toplam 111 askeri bulunan Türkiye ile Katar'ın önümüzdeki günlerde ortak askeri tatbikat yapacağı da ifade edilmişti. Katarlı Bakan'ın yarın görüşmesinde bu konunun da gündeme gelmesi bekleniyor. Haziranda Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen ve bu ülkeye yönelik yaptırımları açıklayan Körfez ülkeleri geçen hafta Katar'a 13 maddelik bir talep listesi sunmuştu.

Talepler arasında Katar'daki Türk üssünün kapatılması da yer alırken, Katar makamları talepleri reddetmişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Almanya Türkiye Krizinde İkinci Perde

Türkiye Ankara Katar Savunma Bakanı Askeri Üs Anlaşma Görüşme Açıklama Duyuru ABD James Mattis Körfez Krizi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500