Katar'la Yapılan Askeri Anlaşmanın İçeriği

Körfez ülkelerinin Katar'a karşı birleşerek aldığı tavrın ardından Türkiye ile Katar arasındaki askeri anlaşma öne çekildi. Öne çekilen bu anlaşmanın detayları ise kafa karıştırdı.

Katar'la Yapılan Askeri Anlaşmanın İçeriği
Katar'la Yapılan Askeri Anlaşmanın İçeriği Ecem Şenol
Bu içerik 2477 kez okundu.

Sünni Arap cephesinde Suudi Arabistan ile Katar arasında çıkan kavga, AKP hükümetinin Katar'a asker gönderme kararını öne çekip, TBMM'den alelacele geçirmesine neden oldu. Böylece Türkiye, Sünni Arap kavgasında, resmen Katar'dan yana tavır aldı.

Katar'a asker gönderilmesine ilişkin TBMM’den geçirilen anlaşmanın en ilginç detayı ise Katar’da kurulacak üs için Türkiye’nin hiçbir masraf yapmaması oldu. Tüm masrafları Katar’ın karşıladığı ve ayrıca orada görev yaptığı sürece de Mehmetçik’in tüm masraflarının yine Katar hükümeti tarafından karşılanacağı anlaşmada, Türk askerinin Katar’ın ABD-Suudi Arabistan cephesinin hedefinde olduğu bir dönemde, Katar’ı korumak için bir çeşit “lejyonerlik” görevi üstleneceği anlaşıldı.

Anlaşmada, Türk askerinin görev süresi boyunca ortaya çıkabilecek hukuki anlaşmazlıklar konusunda gerek Katar, gerek Türkiye, gerekse uluslararası mahkemeler tamamen devre dışı bırakıldığı öğrenilirken, yaşanacak herhangi bir olayda, adalete başvurma imkânının olmadığı aktarıldı.  Anlaşmanın 16. maddesine göre, anlaşmazlıkları çözecek yetkili merciinin iki ülkenin yerel mahkemeleri ya da uluslararası mahkemeler olmayıp iki ülkenin hükümetlerinin olacağı belirtildi.

Bu maddenin anlaşmaya, AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Katar’daki Emir Tamim ile çok iyi ilişkileri nedeniyle koyulduğu bilinirken, bu durumun Katar’ın “saray darbeleri” ile ünlü bir ülke olmasından kaynaklı sıkıntılara yol açabileceği düşünüldü. Mevcut Emir’in babası, 1990’lı yıllarda Emir olan babasını zorla tahttan indirmiş ve şimdiki Emir de, babasını daha sessiz sedasız bir müdahaleyle tahtı bırakmaya zorlamıştı. Katar’daki mevcut Emir’in gidip, yerine Türkiye’deki yönetimle sıkıntı yaşayabilecek yeni bir yönetimin gelmesi halinde, Katar’da görev yapacak ‘Mehmetçik’in de hukuki güvenceden mahrum kalacağı durumu ortaya çıktı.

Anlaşmaya ilişkin bir başka önemli unsur ise, Türkiye’nin neden Ortadoğu’da üs kurmak için Katar’ı seçtiği konusunda herhangi bir somut stratejik ya da coğrafi bilgi içermemesi oldu. Anlaşmanın TBMM’deki görüşmeleri sırasında CHP’li vekillerin bu konudaki sorularına, Dışişleri Bakanlığı’ndan Büyükelçi Ümit Yardım üstün neden Katar’a kurulduğu sorusuna sadece bu ülkenin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında mevcut hükümetin yanında tüm gücüyle durduğunu söyleyerek yanıtlaması ise böylesine önemli bir anlaşma için yeterli bulunmadı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Erdoğan Katar Krizine Telefonla Müdahale Etti

Katar Türkiye Sünni Araplar Anlaşma Askeri Anlaşma İçerik CHP AKP Hükümet Katar Emiri Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı TSK Mehmetçik Askeri Üs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500