Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 10 Maddelik Çağrı Listesi

Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından Ankara'dan İstanbul'a 'Adalet Yürüyüşü' başlatan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yürüyüş sonunda gerçekleşen 'Adalet Mitingi'nde konuştu. CHP Lideri, önemli konu başlıklarının olduğu konuşmada bir de 10 maddelik çağrı listesi sundu.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 10 Maddelik Çağrı Listesi
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 10 Maddelik Çağrı Listesi Başak Tatar
Bu içerik 722 kez okundu.

Kılıçdaroğlu, hak ve adaleti arama anlayışla bir araya gelen milyonlar olarak Türkiye’nin özellikle son bir yılda içine sokulduğu duruma dair tespitlerinin ve en acil şekilde yerine getirilmesi gerekenlere ilişkin çağrı yaptı.

1. 15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha açık ve kesin bir dille lanetleyen Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz gecesi TBMM’nin kararlı, onurlu duruşu ve halkın sokağa çıkarak FETÖ darbe girişimine karşı direnmesinin, Türkiye'nin anayasal ve demokratik kazanımı olduğuna değindi. Buna 'Sokağın/halkın 15 Temmuzu' dediklerini ancak bu darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasının, iktidar tarafından bilinçli olarak engellendiğini ifade etti. 249 şehidin aziz hatırası ve 2301 gazi için Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması ve gerçek darbecilerden hesap sorulması gerektiğini vurguladı.

2. İktidar tarafından 15 Temmuz darbe girişimi fırsat bilinerek 20 Temmuz darbesi yapıldığını; OHAL ilan edilip TBMM’nin yetkilerinin gasp edildiğini hatırlatan CHP Genel Başkanı, buna 'Sarayın 15 Temmuzu' dediklerini bildirdi. Bir sivil darbeye dönüşen OHAL uygulamalarının yasama, yargı ve yürütme gücünü tek kişide topladığından bahseden Kılıçdaroğlu, OHAL'in derhal kaldırılması ve hukuk düzeninin evrensel ilkelere uygun olarak yeniden tesis edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

3. Yargıyı siyasetin emrine vermenin demokrasiye ihanet olduğunu söyleyip dolayısıyla demokrasinin, can ve mal güvenliğinin vazgeçilmez kuralı olan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanması gerektiğini açıklayan Kılıçdaroğlu, "Adil yargılanma hakkı eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır. “Kolektif suç” gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir" dedi.

4. Bugün, OHAL uygulamalarıyla mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları ellerinden alındığını aktaran parti lideri, OHAL mağdurlarının adeta “sivil ölüme” terkedildiğini; mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara hukuk devletinin gereği olarak son verilmesi gerektiğini duyurdu.

5. Kılıçdaroğlu, 20 Temmuz sivil darbesinden sonra 15 Temmuz darbe girişimiyle veya onun arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan, ama sırf hükümete muhalif görüldüğü için bütün haklarından yoksun kılınan akademisyenler ve diğer kamu görevlilerinin, görevlerine iade edilmesi gerektiğinin altını çizip "Anayasa Mahkemesinin içtihatları dikkate alınarak tutuklu milletvekilleri derhal serbest bırakılmalıdır" şeklinde konuştu.

6. 150’nin üzerinde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu sadece mesleklerini yaptıkları için tutuklanan gazetecilerin derhal serbest bırakılması, medya üzerindeki tüm baskılara son verilmesi, düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

7. OHAL koşullarında, serbest tartışmanın yapılamadığı bir ortamda ve üstelik “devletin bütün imkânları seferber edilerek” gerçekleştirilen Anayasa değişikliğini gayrimeşru olarak nitelendirip "Toplumun ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan anayasa yerine, bir kişinin beklentilerine yanıt veren bir Anayasa değişikliği Yüksek Seçim Kurulu’nun yasadışı kararıyla yürürlüğe konulmuştur. Bu bir “mühürsüz seçimdir.” Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir" dedi.

8. CHP'li Lider, demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayetin de kaldırılması gerektiğinin üzerinde durup din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olan, insan haklarına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin güçlendirilmesi, liyakat esası kamuda göreve başlama ve yükselmede esas alınması gerektiğini vurguladı. "Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmeli ve toplumsal adaletsizliği yeniden üreten eğitim politikaları değiştirilmelidir" cümlelerini sözlerine ekledi.

9. Sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında yaygın bir adaletsiz düzen devam etttiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, ,şsizlik, yoksulluk, insanca yaşam ücretinden yoksunluk, örgütsüzlük, ayrımcılık, yaygın şiddet, terör gibi çok geniş bir yelpazede yaşanan toplumsal adaletsizliklerin giderilmesi için ortak iradenin geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Toplumsal barışı bozan tüm antidemokratik uygulamalara eşit yurttaşlık temelinde son verilmesi gerektiğine değinip toplumsal adaletsizliğin en vahim görünümlerden biri olan kadınlara karşı ayrımcılığın önüne geçilmesi, kadınların özgürlük alanlarının korunması, kadın haklarının toplumsal hayatın her alanında uygulanması gerektiğini duyurdu.

10. Kılıçdaroğlu son olarak; son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politikanın, Türkiye'nin içindeki adaletsizlikleri de kökleştiren bir kısırdöngü yarattığını kaydedip adaletin sadece iç politikaya ve toplumsal yaşama değil; uluslararası ilişkilere de hâkim olması gerektiği çağrısını yaptı Kılıçdaroğlu, 1Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara, tüm kimliklere kardeşçe, adilane yaklaşan, barışçıl ve uluslararası hukuka saygılı bir dış politikaya dönüş yapmalıdır. Türkiye yüzünü insan haklarına, hukuk devletine, adalete önem veren milletler ailesine çevirmelidir" diyerek listeyi tamamladı.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Almanya İncirlik'ten Çekilmeye mi Başladı?
kemal kılıçdaroğlu adalet mitingi konuşma açıklama liste çağrı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500