Kenevir 19 İlde Yasallaşıyor

Uyuşturucu madde üretiminin engellenmesine yönelik kenevir yetiştiriciliğine dair yeni bir düzenlemeye gidildi.

Kenevir 19 İlde Yasallaşıyor
Kenevir 19 İlde Yasallaşıyor Tuğba Önkibar
Bu içerik 1775 kez okundu.

Kenevir yetiştiriciliğinde yapılan düzenlemeyle bu ürüne bağlı uyuşturucu üretiminin engellenmesine yönelik izinli veya izinsiz kenevir yetiştiriciliğine dair yapılacak işlemler hakkında usul ve esaslar belirlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Kenevir Yetiştiriciliği̇ ve Kontrolü Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Uyuşturucu madde üretiminin engellenmesi için izinli veya izinsiz kenevir yetiştiriciliğine dair uygulanacak işlemler hakkında esas ve usullerin belirlendiği yönetmeliğe göre, izinli kenevir yetiştiriciliği Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak şehirleri ve çevresinde yapılabilecek. Düzenlemeye bu şehirlerin dışında kenevir yetiştiriciliği yasaklandı. 

İhtiyaç durumunda kenevir yetiştiricilik bölgelerini azaltıp çoğaltmak için bakanlığa yetki verildi. Bu çerçevede, Bakanlık yeni yetiştirme bölgeleri tesis edebileceği gibi mevcut bulunan yetiştirme bölgelerini de iptal edebilir. 

Sap, tohum, lif ve benzeri amaçlarla izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak-1 Nisan tarihleri arasında yetiştiricilik yapacakları şehrin en büyük mülki idare amirliğine başvuruda bulunacak. 

Kenevir yetiştiren çiftçiler, kamu görevlilerinin yetiştirilen alanında yapacağı kontrollere destek olmakla, hasat ardından esrar elde edilmesine engel olmak için bitkinin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıklarını derhal imhasını sağlamakla yükümlü kılındı. 

Ne amaca yönelik olursa olsun izinsiz kenevir yetiştiriciliğinde, kenevir imha edilecek ve konu adli mercilere intikal ettirilecek.

 

kenevir uyuşturucu engelleme gıda tarım hayvancılık bakanlığı gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500