Kılıçdaroğlu Adalet Kurultayı'nda Ne Dedi?

CHP’nin 25 günlük Adalet Yürüyüşü’nün ardından Çanakkale’de düzenlediği dört günlük Adalet Kurultayı başladı.

Kılıçdaroğlu Adalet Kurultayı'nda Ne Dedi?
Kılıçdaroğlu Adalet Kurultayı'nda Ne Dedi? Tuğba Önkibar
Bu içerik 601 kez okundu.

CHP’nin 25 günlük Adalet Yürüyüşü’nün ardından Çanakkale’de düzenlediği dört günlük Adalet Kurultayı başladı.

Çanakkale’deki Kocadere Kamp Alanı’nda yapılacak kurultayın açılış konuşmasını CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

Kılıçdaroğlu, adalete vurgu yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı da hedef alarak, son 15 yılda bir avuç faiz lobisine ödenen miktar 142 milyar dolar olduğunu, Erdoğan’ın atletiyle uğraşmak yerin 142 milyar doları bu ülkenin çiftçisine vermesi gerektiğini söyledi.

BERBEROĞLU’NUN TUTUKLANMASI

Kılıçdaroğlu, 20 Temmuz darbesine ve o darbecilerin tümüne karşı olduklarını ifade ederek ilk kez Türkiye’de gerçekleşen bir sivil darbeyle binlerce akademisyenin görevine son verildiğini Enis Berberoğlu’nun da tutuklanmasıyla bardağın taştığını sözlerine kledi.

BU MUDUR ADALET?

İnsanların hak aramak için hiçbir yolu olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu “Bu mudur hak, hukuk, adalet?” diye seslendi. KHK ile görevine son verilen hocaların ‘üniversite hocası’ kimliğiyle yurt dışına çıkışlarının da engellendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu,  “Buna adalet düzeni denmez. Bu darbe düzeni. 20 Temmuz darbesi. 20 Temmuz bir sivil darbedir” şeklinde konuştu.

NURİYE VE SEMİH

Açlık grevindeki akademisyenler Nuriye ve Semih’i anan Kılıçdaroğlu, dünyanın en barışçıl eylemini yapanlara ceza verildiğini, İnsan Hakları Anıtı’nın kuşatılarak eylemcilerin hapise atıldığını ve terörist ilan edildiğini söyleyerek “Nuriye ve Semih’i nasıl anmazsınız? Sormak gerekir, bu mudur adalet?"  şeklinde seslendi.

Din istismarıyla milyonlarca lira toplandıklarını söyleyen CHP lideri, “Bunlar bugün aramızda. Alın terini çaldılar. Bunlara hiçbir şey yapılmadı. Alın teri hırsızlarından hesap sormamak adalet midir? Yoksul bir ailenin eğitim harcamaları ile varlıklı bir ailenin eğitim harcamaları arasında fark neredeyse 78 katı. Bu mudur adalet? Birileri sınav sorularını yazıyor. O sınav sorularını hiçbir alın teri dökülmeden birilerine veriyolar” ifadelerini kullandı.

Kaç kişi gelirlerse gelsinler CHP olarak dik duracaklerını söyleyen Kılıçdaroğlu, zulme, zalime teslim olmayacaklarını, haksızlıklar karşısında susmayacaklariını ifade etti.

Taşeron işçilere de değinen CHP’li lider, sayıları 2 milyon civarındaki taşeron işçilerinin hakkını hukukunu koruyacağını söyledi.

GAZETECİLERE MESAJ

150’nin üzerinde gazetecinin hapiste olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu,hapisteki gazetecilere seslenerek; “Düşünün ister Bylock kullan, ister FETÖ’cü ol. Eğer adamın varsa, birileri kayınpederse rahatlıkla dışarıda gezebiliyorsun. Gücün varsa, bir İtalyan hukukçunun söylediği gibi; hukuk gücü olanların delip geçtiği, güçsüzlerinse takılıp kaldığı bir ağ olmamalıdır. Bu örgütle yakından uzaktan hiçbir ilişkisi olmayan birçok vatandaşımız var. Sizlerin hakkını ve hukukunu sağlamak bizlerin ortak görevidir” şeklinde konuştu.

KARŞIMA ÇIKAMAZ

Erdoğan’a ‘Ödlek değilsen çık karşıma’ diyerek çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın karşısına çıkmaya cesaret edemeyeceğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu ilk hedeflerinin hak, hukuk, adalet olduğunu, bu pencereden bakıldığında sorunları daha rahat çözmüş olabileceklerini aktardı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Atatürk'e Mason Diyen Asker Hakkında Flaş Karar!

Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Kurultayı Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500