Kılıçdaroğlu: Başkan Değil KRAL Yapalım!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün mecliste yaptığı gurup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı

Kılıçdaroğlu: Başkan Değil KRAL Yapalım!
Kılıçdaroğlu: Başkan Değil KRAL Yapalım! Derya Kaya
Bu içerik 2354 kez okundu.

Genel Başkan Musul operasyonu, FETÖ soruşturmaları ve başkanlık sistemine ilişkin tartışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Son günlerde alevlenen başkanlık sistemi tartışmaları için Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlık sisteminin yolu 15 Temmuz gecesi açılmıştır açıklamasını şehitlere ihanet olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, Ömer Halis Demir, Halil İbrahim Yıldırım, Kazanlı Mustafa Amca, Erdoğan başkan olsun diye şehit olmadı dedi. Darbe fırsatçılığı yapıp nasıl her şey bana bağlanır arayışına girmenin 1940’lı yıllarda Hitler’de görüldüğünün altını çizen Kılıçdaroğlu ‘Bu sevdadan vazgeç kardeşim’ dedi.

Erdoğan’ın anayasal sınırlar içine çekilmesi gerektiğine vurgu yapan CHP Lideri, hükümetin, medyanın, yargının kendi işlerine bakmasını, devletin her işine müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi. Bu ülkenin başbakanı ve bakanlarının olduğunu ancak Cumhurbaşkanı’nından ve Dışişleri Bakanı’ndan farklı seslerin çıktığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti ordusunun Peşmergelerin emrine verilmiş olmasının çok ağırına gittiğini ifade etti., Musul’a gideceğiz masada olacağız kimin sözü, sorumluluğu olmayan birinin sözü. Niye konuşuyorsun, niye Türkiye’yi zor duruma sokuyorsun. Oradaki kabile reisleri bile hükümeti azarlıyor dedi.

‘Cumhurbaşkanı anayasayı ihlal ediyor, buna göre bir anayasa yapalım deniliyor. Sayın Bahçeli’ye bir çağrı yapıyorum; gel bu kişiyi kral yapalım, serbest bırakalım, bir televizyon kanalından 24 saat yayın yapsın, sen de kurtul biz de kurtulalım. Partisi ile ilişiği kesilmedi, tarafsız değil, Sayın Davutoğlu’nu alaşağı etti, mahkeme kararlarını tanımadığını, yasama ve yargının ayak bağı olduğunu söyleyen, ettiği yemini unutan, anayasayı çiğneyen, her önüne geleni kandıran bir Cumhurbaşkanı’nın ülkenin başını belaya sokacağını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, yarın bir gün birisi seni kandırsa ve ülkenin başını belaya soksan, ne yapacağız? İnsanda biraz ar, edep olur diyerek, 2013 yılında Türkiye parlamenter sistemin tüm kurallarıyla tıkır tıkır işlediği bir ülkedir diyordun, Cumhurbaşkanı seçilince bitti diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi.

Grup toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Türkiye’de, özgürlük, adalet, insan hakları, kadın-erkek eşitliği, gazetecilerin özgürce yazması, kim olursa olsun adaletle yargılanması gerekiyor. Soruyorum; gazeteciler ne yaptılar? Kendi düşüncelerini yazdılar. Gazetecinin silahı var diyorsanız o silah kalemi. Bilim insanlarını dahi hapse atıyorsunuz. Necmiye Alpay 12 Eylül’de de hapisteydi şimdi de. Şu dönemin 12 Eylül’den hiçbir farkı yok.

Türkiye’de darbe oldu ama darbeyi AKP yaptı. Sadece Hatay’da 929 öğretmen açığa alındı. Çocuklara kim ders verecek?  Gücünüz onlara mı yetiyor? Benim size sözüm söz olsun CHP iktidarında sizi öğrencilerinizle buluşturacağım.

Bir sivil toplum derneği var, onu da yakaladılar ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten’. Ne demiş bu dernek başkanı ’’Yeri zamanı gelir o da yargılanır.’’ Bu insanlar gönüllü bu yardımsever insanlara destek olup sahip çıkacağımıza onları da hapse atıyoruz.

Devlet kinle yönetilmez. İşkence, kötü muamele, baskı ve tehdit devleti darbeci ile aynı düzeye indirir demiştik Taksim Manifestosu’nun 10. Maddesinde. Kinle, öfkeyle, intikam duygusu ile insanlar yargılanamaz.

Demokrasi askıya alınarak darbe ile mücadele edilmez. Bunlar aynı hedefe giden iki farklı yapı idi. Kendi aralarında kavga ettiler birbirlerine düştüler, bu atamaları kim yaptı? 3. Sınıf emniyet amiri olan B.A.’nın 1999 yılında Fethullahçı olduğuna dair bir madde var. TİB’deki en önemli başkanlığa B.A. getirilmek isteniyor ancak dönemin cunhurbaşkanı buna izin vermiyor. Hemen meclise bir kanun getirip TİB’e yapılacak atamalarda Cumhurbaşkanı’nın imzası aranmaz diyorlar. Bu kanunla B.A. o kurumun başına getiriliyor. Bu şahıs 8 Eylül’de tutuklandı. Kim kimi kandırdı, kim ne yaptı, FETÖ’nün hamisi olanlar kimlerdi? Bu özel kanunları kim çıkarttı? Sevgili Binali Yıldırım sen Ulaştırma Bakanı’ydın, sana soruyorum. Erdoğan Trabzon’da yaptığı bir konuşmada ‘okullar için yer istediler verdik, uluslararası camiada davet ettiler refere ettik, olimpiyat için destek verdik: ne istediniz de almadınız’ dedi. Neleri istediler ve siz neleri verdiniz biz bunları bilmek istiyoruz.

 

Darbe girişiminin ardından mecliste komisyonlar kuruldu. Bu komisyonlarda Hilmi Özkök de ‘biz hükümeti uyardık’ dedi. Başbakan bundan rahatsız olup ’Eski bir Genelkurmay  Başkanı biz uyardık diyor, ne uyardınız kardeşim, ne zamandan beri cemaatler terör örgütü oldu? Bizim için kırmızı çizgi 17 Aralık’tır’ diyerek kendince bir tarih çiziyor. Yani bu yapının terör örgütü olup olmadığına AKP ile olan ilişki durumuna bakılarak karar veriliyor. Terör faaliyetlerinin başladığı günü 17 aralık olarak ilan ediyor. 17 Aralık’ta ayakkabı kutularında paralar, 700 bin liralık kol saati vardı. Bu tarihi kendi yolsuzluklarını kapatmak için milat olarak alıyorlar. Biz bu yolsuzlukların üzerini asla kapatmayacağız. 17 Aralık aynı menzile gittiğiniz güç birliği yaptığınız yol arkadaşınız olan FETÖ ile ilişkinizin bozulmasıdır.

Başbakan Binali Yıldırım’a açık bir çağrısı olduğunu söyleyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ‘’Her türlü soruşturmaya var olup olmadığını, her türlü desteği vereceğini, 60’lı, 70’li, 80’li, 90’lı yıllara kadar gidilmesini, buna var mı yok mu olduğunu’’ sordu.

Darbe fırsatçılığı yapılıp 1 milyon mağdur yaratıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, neden mağdurlara sahip çıktığının sorulduğunu, Sakarya’da bir babanın Sayın Cumhurbaşkanı kandırıldığına göre benim oğlum da kandırılır dediğini, kendisinin bu mağdurlara sahip çıktığını ancak Cumhurbaşkanı’nın mağdurunun Rıza Sarraf olduğunu, 15 Temmuz sonrasında bu ülkenin haksız yere zindanlara atılan öğretmenine, öğrencisine, akademisyenine, gazetecisine, yazarına, subayına sahip çıktığını, insanları sevdiklerini diğerlerinin ise dolarları sevdiklerini, kendilerinin vicdan diğerlerinin cüzdan dediklerini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu CHP MHP Devlet Bahçeli Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan FETÖ Başkanlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500