Kılıçdaroğlu’nun Sorusu Cevabını Buldu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Beştepe’de yapılacak adli yıl açılış törenine katılmayacağını belirtmişti.

Kılıçdaroğlu’nun Sorusu Cevabını Buldu
Kılıçdaroğlu’nun Sorusu Cevabını Buldu Yaren Yalçın
Bu içerik 3152 kez okundu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Beştepe’de yapılacak adli yıl açılış törenine katılmayacağını belirtmişti.

Güvenlik gerekçesiyle Adli Yıl Açılış Töreni’nin Ak Saray’da yapıldığına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Güvenlik bahane, Saray’a gitmeyeceğim çünkü çok sağlam gerekçelerim var” demişti.

CHP lideri, törene katılmama gerekçelerini:

“Yasama, yürütme ve yargının ayrı olması gerekir. Yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı'nın Sarayı'nda adli yıl açılışı olmaz. Bu durum güçler ayrılığı ilkesiyle bağdaşmaz. Açılışın yapılacağı yer, tartışmalı bir yer. Maliyeti bilinmiyor. Burayla ilgili çeşitli mahkeme kararları var. Saydamlığı savunması gereken yargı için uygun değil. Bize önce beş yıldızlı otel için davetiye gelmişti. Biz de kabul etmiştik. Sonra değiştirdiler, Saray’da yapmaya karar verdiler. Neden? Güvenlik gerekçesiyle… Beş yıldızlı bir otelde güvenlik sorunu varsa bu ülkeye turist nasıl gelecek? Koskoca devlet, bir otelde bile güvenliği sağlayamayacak durumda mı? Böyle şey olabilir mi?

Yargıçların cüppelerinde düğme yoktur, kimsenin karşısında düğme iliklemesinler diye. Yargıçlar alkışlamazlar, ayağa kalkmazlar. Yargı bağımsızlığını gösteren sembollerdir bunlar ve semboller çok önemlidir. Sembolik açıdan da orada olmamalı açılış. Çok merak ediyorum: Adli yıl açılışına katılacak olan yargıçlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan içeri girdiğinde ayağa kalkacaklar mı, alkışlayacaklar mı? Bunu dikkatle izleyeceğim.

Bu gelenekler darbe döneminde bile değişmezken neden şimdi değişiyor? Türkiye’de bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan farklı düşünene ‘FETÖ’cü’ muamelesi yapılıyor. Böyle bir atmosferde yargıçların doğru karar vermesi beklenebilir mi?” şeklinde aktarmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun , “Adli yıl açılışına katılacak olan yargıçlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan içeri girdiğinde ayağa kalkacaklar mı, alkışlayacaklar mı?” sorusu, bugün adli yıl töreninde cevabını buldu. Salondaki hakim ve yargıçlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıkarken ayakta alkışladılar.

kemal kılıçdaroğlu adli yıl beştepe ak saray yasama yürütme yargı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500