Kim Ne Derse Desin Evrim Vardır

Cumhuriyet Yazarı Orhan Bursalı, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'a Evrim konusundaki görüşünü sordu. Prof. Dr. Aziz Sancar da Orhan Bursalı'ya kendisinin bu konudaki görüşlerini açıkça ifade etti.

Kim Ne Derse Desin Evrim Vardır
Kim Ne Derse Desin Evrim Vardır Ecem Şenol
Bu içerik 584 kez okundu.

Türkiye'de Evrimin eğitim müfredatından çıkarılması sonrası, Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar, Türkiye'de Evrimi ne zaman öğretelim kavgasının kendisini çok kızdırdığını ve Türkiye'nin çok sorunu olduğunu ifade etmişti. Sancar’ın, Türkiye’de bir krizden öbürüne geçildiğini ve kendisinin Allah'a inandığını, ‘evrim olmuş olmamış fark etmez, inanan inanır inanmayan inanmaz" söylemleri gündeme oturmuştu.

Cumhuriyet'ten Orhan Bursalı, Sancar'a 'Evrim' yanıtını ve konu hakkındaki görüşünü sordu. Bursalı'nın Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yazısında Sancar, bir gencin kendisine bilim ve inanç konusunda soru sorduğunu ve ona kendisinin Müslüman ve Allah’a inandığını, evrime inanmak gibi bir şeyin olmadığını ancak evrimin bir gerçek olduğunu ve inanç meselesi olmadığını ifade ettiğini aktardı.  

Haberde, suni kavgalar çıkarıp ülkeyi krizlere sürüklediklerini belirten Sancar, kendisine göre bu suni kavganın başka şeylerde olduğu gibi maalesef Amerika’dan ithal olduğunu ve dünyanın en albenili ‘yaratılış müzesi’nin kendi eyaletinin batısındaki Tennessee’de olduğunu ifade etti. Türkiye’deki birçok ‘creationist’in buradaki yobazlardan ithal malı fikirlerle maalesef ülkeyi fuzuli işlerle mesgul ettiğini dile getirdi.

En eski evrimcilerin İslamın Altın Çağı denen dönemde şimdiki Irak’taki Müslüman bilim adamları olduğunu aktaran Sancar, bunu evrim fikrinin tarihçesi üzerine bir kitapta okuduğunu belirttikten sonra,  Amerikalıların dediği gibi güneşin balçıkla sıvanmayacağını aktararak, evrimin olduğunu ve kim ne derse desin bu gerçeğin ortada olduğunu belirtti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Varlık Fonu'nda Neler Oluyor?

Aziz Sancar Evrim Açıklama Düşünce Röportaj Anlatım Bilim Evrim Teorisi Müslümanlık İslamiyet Türkiye Problem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500