KKTC Ayağa Kalktı!

Geçtiğimiz Salı günü Girne-Değirmenlik dağ yolunda bir okul otobüsü ile kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazada minibüs şoförü ve 16 yaşlarında lise öğrencisi iki kız öğrenci yaşamını yitirmişti.

KKTC Ayağa Kalktı!
KKTC Ayağa Kalktı! Yaren Yalçın
Bu içerik 1699 kez okundu.

Geçtiğimiz Salı günü Girne-Değirmenlik dağ yolunda bir okul otobüsü ile kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazada otobüs şoförü ve 16 yaşlarında iki kız öğrenci yaşamını yitirmişti.

Türkiye’de kış saati uygulamasına son verilirken 26 Mart 2016 tarihinde başlatılan yaz saati kalıcı hale getirildi. Yeni uygulama birçok sorunu da beraberinde getirdi. Dünya ülkeleri ile ticari ilişkilerin olumsuz etkilenmesinin yanına günlük hayatta karşılaşılan sorunlar da eklendi.

Kuzey Kıbrısta karanlıkta öğrencileri almaya çıkan servis minibüsü Girne Dağ Yolu’nda Taş ocakları bölgesinde kamyonla çarpıştı. Kazada minibüs şoförü Denktaş Mutluel, minibüste bulunan öğrencilerden İlayda Yeliz Öztürk (17) ile Suda Demirkan (16) hayatını kaybetti.

Ülkeyi yasa boğan kaza sonrası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de yaz saati isyanı başladı. Kış saati uygulamasının geri gelmesi için öğrenci velileri Change.org başta olmak üzere imza kampanyası başlattı. Change.org’da toplanan imza sayısı 25 bini geçti. Karanlıkta evinden çıkan ve akşam karanlıkta evine dönen vatandaşlar ise sosyal medyada başlattıkları imza kampanyasında 35 bin imza topladı.

Kazada arkadaşlarını yitiren yüzlerce öğrenci ve öfkeli Kıbrıs halkı Cumhuriyet Meclisi önünde toplandı. Daha sonra Başbakanlık önüne giden protestocular slogan atarak eylemlerini sürdürdü. Öğrenciler ellerinde, ‘Karanlıkta okula gidilmez’, ‘Hükümet İstifa’, Ankara elini yakamızdan çek’, ‘Yollar başka can almasın’, ‘Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma’, ‘Kara gün uyan Kıbrıs’, Yollar yapılsın, yollar mezar olmasın’, Başka ülkelere yas tutan, bizim ülkemiz için neden yas tutmuyor’, ‘Canımız yanıyor’ pankartları taşıdı.

Eylemde gerginliğin tırmandığı, Başbakanlığın bahçe kapılarının kırıldığı, ‘Katiller dışarı halk içeri’ sloganı atan eylemcilerin Başbakanlık binasına girmeye çalıştığı, 3 eylemcinin gözaltına alındığı belirtildi. 

kuzey kıbrıs kktc girne dağ yolu trafik kazası kış saati eylem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500