KKTC Din İşleri Başkanı'na FETÖ'den Gözaltı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Din işleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, FETÖ soruşturması kapsamında Diyarbakır' da gözaltına alındı. Atalay'ın Mersin' e gönderildiği öğrenildi.

KKTC Din İşleri Başkanı'na FETÖ'den Gözaltı
KKTC Din İşleri Başkanı'na FETÖ'den Gözaltı Ecem Şenol
Bu içerik 873 kez okundu.

İlahiyat fakültesinden arkadaşlarını ziyaret için Diyarbakır’a giden KKTC Din İşleri Başkanı Prof Dr. Talip Atalay, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Bir arkadaşının evinden gözaltına alınan Prof Dr. Atalay, 3 gün Diyarbakır Emniyeti Terörle Mücalede Şubesi’nde tutulmasının ardından bugün erken saatlerde ifadesinin alınmasını için polis nezaretinde Mersin’e gönderildi.

KKTC protokolünde yer alan ve çifte vatandaş olan Prof Dr. Atalay, Türkiye’de bir üniversitede de ders verdiği öğrenildi. Soruşturmayı yürüten Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı nezaretinde ifadesi alınacak olan Prof. Dr. Atalay’ın, Bylock kullandığı ve FETÖ üyelerine referans olduğu iddia edilirken, Atalay’ın farklı kimliklere çıktığı ileri sürülen yurt dışı seyahatleri de mercek altına alındı.

Mersin’de yürütülen FETÖ davası kapsamında ifadesi alınmak üzere Diyarbakır’da gözaltına alınan KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay’ın adı, geçen ay KKTC’de yürütülen FETÖ soruşturmasında da geçmişti.

FETÖ’nün KKTC abisi olduğu iddiasıyla Lefkoşa'da tutuklanan Selçuk Genç’e doktora eğitimi görmesi için referans mektubu verdiği ortaya çıkan Atalay’ın, işlemin rutin ve birçok kişiye verilen bir belge olduğunu belirterek, söz konusu şahsa verilen referans mektubunun, 2013 tarihli olduğunu ve o dönemde, FETÖ’nün suç örgütü olduğu bilinmediğini ifade etti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Erzincan'da Askeri Aracın Geçişi Sırasında Patlama: 3 Yaralı

Talip Atalay KKTC İlahiyat Fakültesi Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ Operasyon Diyarbakır Gözaltı Din İşleri Başkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500