KKTC Rum Kesiminde Türkiye’yi Saf Dışı Bırakma Zirvesi

Türkiye ve KKTC’nin son dönemde uyarılarını artırdığı Kıbrıs Rum yönetimi bugün Yunanistan ve Mısır liderlerinin de katılımıyla 3’lü enerji zirvesine ev sahipliği yaptı.

KKTC Rum Kesiminde Türkiye’yi Saf Dışı Bırakma Zirvesi
KKTC Rum Kesiminde Türkiye’yi Saf Dışı Bırakma Zirvesi Meltem Yüksel
Bu içerik 772 kez okundu.

Mısır lideri Abdülfettah El Sisi, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Rum lider Nikos Anastasiadis, Doğu Akdeniz’de doğalgaz kaynaklarının paylaşımı ve Avrupa’ya transferini görüşmek için Lefkoşa Rum kesiminde buluştu.

Şimdiye kadar Yunanistan’da toplanan liderler 5. kez bir araya geliyor. Bölgede çıkartılan ya da sondajlarla aranan doğalgazın Türkiye yerine farklı yollardan Avrupa ülkelerine pazarlanmasını hedefleyen 3’lü zirve, ilk kez Kıbrıs’ta toplandı. Rum yönetimi ve Yunanistan buna benzer şekilde İsrail’le de rutin zirveler gerçekleştiriyor.

Türkiye ve KKTC, Kıbrıs Rum yönetiminin, bölge ülkeleri Mısır ve İsrail’le doğu Akdeniz’i paylaşması ve ardından Kıbrıs açıklarında tek yanlı uluslararası ihalelerle sondajlar gerçekleştirmesine şiddetle karşı çıkıyor. Rum kesimine dün gelen Sisi önce Anastasiadis’la baş başa görüştükten sonra Rum Meclisi’nde konuşma yaptı. Mısır lideri 1960’lı yıllarda kurulan bağlantısızlar birliği çerçevesinde Mısır’ın eski lideri Cemal Abdül Nasır ile Rumların eski lideri Başpiskopos Makaryos arasındaki yakın dostluk ve işbirliğini vurgulayıp Mısır-Rum yönetimi ilişkilerini kuvvetlendirmek istediğini belirtti.

Anastasiadis ve Sisi dün akşam Ada’ya gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugün 3’lü bir zirvede buluştu. Liderler, Mısır açıklarında çıkartılan ve Kıbrıs açıklarında da aranan doğalgaz kaynaklarının Avrupa pazarına ulaştırılması konusunu görüşüp, terör ve mülteci krizlerine karşı da işbirliği anlaşmalarını imzaladığı öğrenildi. Rum lider ayrıca, Mısır’a AB ile ilişkilerinde her türlü destek sözü verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

CHP’den NATO Skandalına Tepki

KKTC KKTC Rum Kesimi Kuzey Kıbrıs Rum Kesimi Mısır Yunanistan Türkiye Doğalgaz Doğu Akdeniz Aleksis Çipras Abdülfettah El Sisi Nikos Anastasiadis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500