KKTC’de Sandıktan UBP Çıktı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 50 sandalyeli parlamentonun yeniden belirlendiği erken genel seçimlerinde sağ merkezli Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi (UBP) oyların yüzde 36’sını alarak sandıktan birinci çıktı.

KKTC’de Sandıktan UBP Çıktı
KKTC’de Sandıktan UBP Çıktı Meltem Yüksel
Bu içerik 1104 kez okundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edilen Seçim ve Halkoylaması Değişiklik Yasası ile KKTC’deki seçimlerde ilk kez çarşaf liste uygulandı.

Seçmenler sadece bulundukları ilçede değil ülke genelindeki 50 milletvekilini belirledi. Milletvekilliği seçimine, 8 siyasi partiden 379 ve 9 da bağımsız olmak üzere toplam 388 aday katıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre Ulusal Birlik Partisi  oyların büyük bir çoğunluğunu alarak sandıktan birinci çıktı.

Sandıkların açılmasından sonra UBP Genel Merkezi’nde balkon konuşması yaparak halka seslenen Özgürgün, böyle bir güzelliği yarattıkları için kendilerine destek veren herkese teşekkür ederek, “Biz biriz, biz bütünüz, birlik ve beraberlik içindeyiz, bunu gösterdiniz. Size yürekten teşekkür ediyorum. Bizim gücümüz sizden, halkımızdan gelir” ifadelerini kullandı.

190 bin seçmenin bulunduğu ülkede, ana muhalefet Partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ikinci, yeni kurulan Halkın Partisi (HP) ise, üçüncü sırada yer aldı. Sonuçlar, KKTC’de yeni bir koalisyon hükümetinin kurulacağını işaret ediyor. Ülkeden uygulanan karma oy sistemi nedeniyle partilerin aldıkları kesin oy oranları ve çıkaracakları milletvekili sayısı ise bugün belirlenecek.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Taraftarı Çileden Çıkartan Paylaşım

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC Kıbrıs Seçim UBP Hüseyin Özgürgün Ulusal Birlik Partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi CTP Halkın Partisi HP KKTC Seçim KKTC Seçim Sonuçları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500