Koç Üniversitesi'nde Sansür Şoku

Koç Üniversitesi'nde Yasemin Yılmaz’ın sunumu “politik hassasiyetler” gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Koç Üniversitesi'nde Sansür Şoku
Koç Üniversitesi'nde Sansür Şoku Ecem Şenol
Bu içerik 1932 kez okundu.

Koç Üniversitesi’nde 5. kez düzenlenen Türk Siyasi Ekonomi Topluluğu Disiplinler arası Atölye ’de New York City University’de öğretim görevlisi olan Yasemin Yılmaz’ın sunumu “politik hassasiyetler” gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Bianet’in haberine göre, 20 ve 21 Temmuz’da Türkiye ve Latin Amerika’nın Karşılaştırmalı Perspektifi başlığıyla gerçekleşecek atölyede Yılmaz, ‘’Elit İlgi Alanları ve Medya Baskısı: Türkiye ve Venezuela’daki Durumlar” başlığıyla sunum yapacaktı. Yılmaz’ın sunumu, Türkiye ve Venezuela'daki basın özgürlüğünü ele alarak ve elitlerin hükümetin siyasi/ekonomik projeleri desteklediği noktada ifade özgürlüğünden feragat edeceklerini iddia ediyordu.

Yılmaz sunumunun iptal edildiğini Facebook hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Koç Üniversitesi’nden kendisine gönderilen yazıyı ve sunumun girişini paylaşan Yılmaz, organizatörlerin belgelerini iki ay önce kabul ettiğini hatırlattı. 20-21 Temmuz'da Koç Üniversitesi'nde düzenlenecek atölyedeki sunumunun iptal edildiğini ve belgelerinin iki ay önce kabul edilmiş olmasına rağmen, organizatörler bugün sunumunun, ‘Türkiye'deki sıra dışı koşulların akademik işlere getirdiği olası sonuçları düşünüldüğünde, siyaseten çok hassas’ bulunduğunu bildirdiklerini aktardı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

Koç Üniversitesi Sansür Politik Hassasiyet Sunum İptal Akademisyen Basın Özgürlük Türk Siyaseti Toplum Yapısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500