"Kod Adımı Gülen Verdi"

FETÖ üyeliğinden tutuklanan Jandarma Yarbay A.K ifadesinde her şeyi itiraf etti.

Yaren Yalçın
Bu içerik 2008 kez okundu.

FETÖ üyeliğinden tutuklanan Jandarma Yarbay A.K ifadesinde her şeyi itiraf etti.

Yarbay A.K ifadesinde, “MİT Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi’nde görev yapıyordum. Cemaat evlerinde yetiştim. Fethullah Gülen ile 2 kez görüştüm. Kod adım olan ‘Baki’ ismini bana kendisi verdi. Bir abi Ağutos YAŞ’ında 3 bin subayın atılacağını, bunu önlemek için darbe yapılıp sıkıyönetim ilan edileceğini söyledi. Darbeyi Gülen’in istediğini anlattı” ifadelerini kullandı.

Jandarma Yarbay A.K’nin İfadesi özetle şu şekilde:

Maddi Durumumuz Kötüydü

“Cemaatle orta 3. Sınıfta tanıştım. Dershaneye gidecek durumumuz olmadığı için cemaat evlerinde ders çalıştım. Onların tavsiyesi üzerine askeri lise sınavına girerek Maltepe Askeri Lisesi’ne kayıt oldum. Kara Harp Okulu’na 1989’da başladım. Son sınıfta MİT TIR’ları davasından tutuklu olan Albay Özkan Çokay’ın da arasında olduğu kişilerle, o dönemdeki abinin evinde tanıştık.”

Kod Adımı Gülen Belirledi

“Fethullah Gülen’le yüz yüze iki kez görüştüm. İlk görüşme 1985’te İstanbul Anadolu yakasındaki bir yurt binasının en üst katında olmuştu. Vaaz verdi, yüzümüze bakarak hepimize kod isimlerimizi verdi. Bana ‘Baki’ kodunu verdi. İkinci görüşmemizde bire bir görüşme olmadı. Geceyi yurtta geçirdik. Sabah kalktığımızda sabah namazını imam olarak Gülen kıldırdı.”

Cemaat Devleti Ele Geçirecekti

“2014 Temmuz ayında MİT’te konuşlu Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi’nde görevlendirildim. Temmuz 2016’ya kadar burada görev yaptım. 15 Temmuz olaylarından 1 hafta önce (…) isimli bir yarbay beni aradı ve görüşmek istediğini söyledi. Tandoğan’da buluştuk. Bana 17-25 Aralık olaylarından sonra cemaatin yaşadığı sıkıntıları anlattı ve Ağustos YAŞ toplantısında 3 bin askerin görevden uzaklaştırılacağını, Gülen’in YAŞ toplantısına karşı olduğunu, bu gidişata dur deme zamanının geldiğini, darbe yaparak cemaat mensubu subayların TSK ve devlet yönetimini ele geçireceklerini söyledi.”

Komutanlar İkna Edilecek

“Jandarma imamı olduğunu düşündüğüm şahıs darbeyi Gülen’in istediğini belirtti ve TSK’daki FETÖ subaylarının atılması konusunda ‘Son kalemiz de elimizden gitmesin’ dedi. Darbeyi cemaatin mi yoksa TSK’nın mı yapacağını sordum. İşin içinde bir orgeneralin olduğunu, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının darbe başladıktan sonra ikna edileceğini söyledi. ‘Var mısın?’ diye sordu. Cemaatle bağım olduğu için kabul ettim.”

15 temmuz darbe girişimi fethullah gülen cemaat fetö yaş toplantısı gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500