Körfez'de 5 Ülkeden Katar Kararı

Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdular.

Körfez'de 5 Ülkeden Katar Kararı
Körfez'de 5 Ülkeden Katar Kararı Ecem Şenol
Bu içerik 787 kez okundu.

Bahreyn ülkenin güvenlik ve istikrarını sarsmak ve iç işlerine karışmakla suçladığı Katar’la ilişkilerini kesti. Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA, Riyad Yönetimi’nin Katar’la sınırlarını kapattığını; kara, deniz ve hava temasını kestiğini duyurdu. SPA, amacın Krallığı terörizm ve aşırılıkçılık tehlikesinden korumak olduğunu aktardı.

Riyad Yönetimi, Yemen’de Şii Husilere karşı verilen savaş için kurulan koalisyondan Katar’ı çıkardı. BAE, Katarlı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre verirken, resmi haber ajansı WAM’ın haberine göre, Abu Dhabi Yönetimi, Doha’yı “terörizmi, aşırılıkçılığı ve mezhepçiliği desteklemek, finanse etmek ve benimsemekle” suçladı.

Mısır da hava sahasını ve limanlarını Katar’a kapattı. Reuters’ın haberine göre; Bahreyn, Mısır ve BAR, Katar vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri için 2 hafta süre verdi. Dört ülkenin ortak kararına ilişkin Katar’dan ilk tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, önlemlerin haksız ve temeli olmayan iddia ve suçlamalara dayandığına dair ifadeler yer aldı. Katar vatandaşların normal hayatlarının bu karadan etkilenmeyeceği vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruyani’nin Özel Kalemi’nden Hamid Abutalibi, Katar’a yönelik hamlenin Ortadoğu’daki krize son vermeyeceğini ifade etti. Abutalibi, diplomatik ilişkilerin kesildiği ve sınırların kapandığı bir dönem krizin çözümü için bir yol olmadığını ve daha önce de söylediği üzere, saldırganlık ve işgal çözüm değil istikrarsızlığı doğuracağı açıklamasında bulundu.

BAE’ye ait havayolu şirketi Etihad Airways, yerel saatle 02.45’ten itibaren Doha’ya ve Doha’dan yapılacak tüm seferleri askıya aldı. Dubai merkezli Flydubai de benzer bir karar aldı. Tüm bu gelişmelerin ardından Yemen de Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklayarak Yemen’in uluslararası olarak tanınan yönetiminin, Katar’ı İran destekli Husi hareketiyle işbirliği yapmakla suçladığı öğrenildi.

Mayıs ayının sonlarında Katar resmi haber ajansının internet sitesinde, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’ye atfedilen İran lehine yorumlar yayınlandı. Bu yorumlarda Al Sani, Suudileri ve çevresindeki Körfez ülkelerini İsrail’le müttefik olmak ve ABD’nin kuklası olmakla suçlaması üzerine Körfez ülkeleri bu açıklamalara çok sert tepki gösterdi.

Katar Yönetimi, sitenin kontrolünün hackerlar tarafından ele geçirildiğini ve yorumların gerçeği yansıtmadığını savunsa da söz konusu ülkeler Doha merkezli Al Jazeera dâhil Katar medyasını ülkelerinde yasakladı. Katar İslamcılara destek verdiği gerekçesiyle komşuları tarafından uzun bir süredir eleştiriliyordu ancak, Katar’la ilgili en büyük endişenin, Suudi Arabistan ve BAE tarafından yasadışı ilan edilen Müslüman Kardeşler hareketi olduğu öğrenildi.

Suudi Arabistan’ın başı çektiği Körfez ülkeleri, Mısır’ın darbeyle görevden indirilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek veren Katar’la ayrı düşmüştü. Ve Mart 2014’te Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE, Katar’ı iç işlerine karışmakla suçlamış ve diplomatik ilişkilerini kesmişti. Katar, bazı Müslüman Kardeşler üyelerinin ülkeden ayrılmasını sağlayıp bazılarını da susturunca, 8 ay sonra büyükelçiler görevlerine dönmüştü. Fakat 2014 yılında yaşanan krizde kara ve deniz sınırları kapatılmamıştı. O tarihten bu yana Katar, aşırılıkçı grupları finanse ettiği yönündeki iddiaları tekrar tekrar ve güçlü bir şekilde reddediyordu; ancak Batı Doha’yı Suriye’de IŞİD ile Nusra Cephesi olarak bilinen El Kaide iltisaklı örgütleri desteklemekle suçladığı öğrenildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Roma'da Şiddetli Patlama!

Katar Körfez Ülkeleri Suudi Arabistan Mısır Riyad Abu Dhabi Bahreyn Doha Dubai
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500