Körfez'de İki Yüz Yıllık Batık Gemi Bulundu

İzmir Körfezi'nde yaklaşık iki yüz yıl önce battığı düşünülen batık gemi bulundu.

Körfez'de İki Yüz Yıllık Batık Gemi Bulundu
Körfez'de İki Yüz Yıllık Batık Gemi Bulundu Tuğba Önkibar
Bu içerik 924 kez okundu.

İzmir Körfezi'nde yaklaşık iki yüz yıl önce battığı düşünülen batık gemi bulundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü uzmanları, Çiğli açıklarında yaklaşık 200 yıl önce battığı düşünülen batık gemi buldu. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, "İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi" projesi çerçevesinde çalışmalarda bulunan DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü uzmanları, Çiğli açıklarında batık gemi olduğunu belirledi.

Ana iskelesinin zarara uğramadığı belirlenen geminin, geminin arıza nedeniyle batmış olabileceği ifade edildi.

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü öğretim görevlisi Prof. Dr. Muhammet Duman, 42 metre derindeki geminin, 78 metre boyunda ve 8 metre genişliğinde olduğunu ifade etti.

İzmir Körfezinde rastlanılan 5'inci batık gemi olduğunu söyleyen Duman, gemilerin körfezde resif görevi gördüğünü belirtti.

İnsansız su altı kamerası ile çekimler yapacaklarını ve batık gemi ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak istediklerini belirten Duman, şunları ekledi”

"Savaş esnasında İzmir'den ayrılan Yunanlılar'ın İzmir Müzesi'ni boşalttıkları ve bu gemiyle kaçarken eski kahramanlarımızdan bir tanesinin gemiyi batırdığı öne sürülüyor. Fakat İstanbul'dan İzmir'e 1800'lü yılların sonunda yük taşıyan ticari gemilere de benziyor. Böyle bir deniz arkeolojisini bulduğumuz için çok mutluyuz. Arızadan mı, fırtınadan mı battığını bilmiyoruz ama görünürde darbe izleri bulunmuyor. Yan yatmış olduğu için bir yırtık neden olmuş olabilir. Önümüzdeki günlerde yeni batık gemi ile ilgili detaylı bilgiler aldığımızda daha net verilere ulaşacağız."

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Trump'ın Tweeti Olay Oldu

İzmir Körfez Batık Gemi Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500