KAYIP
Tomris Erdem

KAYIP

Bu içerik 533 kez okundu.

Kaşıkçı’nın kaybolması, dünya çapında bir sarsıntı yarattı. Uluslararası bir yayın organında bir gazeteci olması dahi, kaybolmanın bilinmezlerini henüz ortaya çıkarmaya yetmedi.

Zalimliğe boyun eğen, para ve çıkarlar dünyası, ilk kez olmuyor ve son kez de olmayacağı inancındayım, ancak bu kadar aleni ve umursamazca olması üzücü.

İnsanoğlunun, zaman içerisinde, kanını akıta akıta, bu yüzyıla kadar oturtmaya çalıştığı uluslararası kural ve kanunların hiçe sayılması, tersine medeniyetin ayak sesleri mi?

Konsolosluğa giren, fakat çıkış görüntüleri bulunamayan gazeteci, dünya medyasında bu kadar yer almasaydı, belki de çoktan unutulacak, Türkiye’de kaybolan gazeteci algısı ile dosyalarda bekleyecekti. Olayın üstü örtülecek, gündemden düşecek, ülkesinde kaybolan bir kişinin sorumluğunu hisseden Türkiye, boşuna çabalarla arama çalışmalarına devam edecekti.

Bu kez olay anında kapanamayacak kadar ortada. Türkiye ise elinde olduğu iddia edilen görüntüler ve deliller ile bekliyor. Amerika Dış İşleri Bakanı Pompeo’nun, Suudi Arabistan’a giderek, Kral Selman ve veliaht Prens ile görüşmesi, kayıp gazetecinin akıbetinin araştırılmasına yardım ve destek vereceği sözü umarım gerçeklere ulaşılmasında etkili olur.

Medyada, Prensin yakın çevresindeki bazı kişilerin, Kaşıkçı’nın konsolosluğa başvurusundan sonra, konuta giriş ve çıkışlarının görüntülenmesi Suudi Prensi oldukça zor durumda bırakmıştır.

Olay kendisinden habersiz yapılmış ve veliahtlığını tehlikeye atabilecek bir düzenleme ise prensin soruşturmalara destek vermesi, yardımcı olması iddiaları boşa çıkaracaktır.

Sürecin bundan sonrasının üç ülke arasında yapılacak araştırma ve görüşmelerle devam etmesi bekleniyor. Gidilecek yol haritalarında, varılacak uzlaşmaların, araştırmaların seyri üzerinde oldukça etkili olacağı inancındayım.

Durum her ne ise, bir an önce aydınlatılmalı, sorumluları cezalandırılmalı, insanların düşüncelerini korkmadan ifade edebilecekleri bir Dünya oluşturmada katkıda bulunmaları gerekmektedir.

Güzel günlerde buluşmak dileğiyle…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Biletix Hakkında Soruşturma
Biletix Hakkında Soruşturma
Valilikten Suriyeliler İçin Tarih
Valilikten Suriyeliler İçin Tarih