istanbul escort

AMBARGO
Tomris Erdem

AMBARGO

Bu içerik 627 kez okundu.

İran’a karşı hazırlanan ambargolar başladı. 8 ülkenin muafiyet tanındığı yaptırımlar, başta İran’ı olmak üzere tüm Dünya’yı etkileyecektir.

Enerji, finans, gemi taşımacılığı olmak üzere yaklaşık 700 şirketi kapsayan yaptırımların İran ekonomisini etkilemesi mümkün değildir.

Asıl amacın İran’da bir yönetim değişikliğine yol açması hedeflenen ambargolar, ABD’yi bu sonuca yaklaştırır mı bilemeyiz, fakat ülkede yaşayan halkı zor günlerin beklediğini görebiliriz.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ambargoyu tanımayacaklarını ve petrol ticaretine devam edeceklerini belirtti. Yaptırımlara rağmen Avrupa ile alışverişe devam edeceklerini belirten İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kasımi de ekonomik baskıların boşuna olduğunu belirterek, ABD’yi suçladı.

Avrupa birliği yaptırımları onaylamadığını belirterek, ticari faaliyetlerin yeniden düzenlenmesi çalışmalarının süreceğini söyledi.

Bu durundan mutlu olan tek taraf sanırım İsrail olmuştur. Liberman Twitter hesabından “ABD tek hareketle İran’ın Suriye, Lübnan, Irak ve Yemen’de yerleşmesine büyük darbe vurdu” diyerek teşekkür etmiştir.

İran’ın güçsüzleştirilmesi veya teslim olması durumunda sıra Türkiye’ye gelecektir. PKK’ya binlerce tır silah vererek, Suriye’de DAEŞ’e karşı PKK ile hareket etme bahanesiyle, Türkiye’nin güney sınırı çevrelenmektedir.

Akdeniz’de ise bir başka savaş verilmektedir. Adeta denize ayak basamayacak duruma getirilmek isteniyoruz.

Erdoğan, “ Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların gasp edilmesini asla kabul etmeyeceklerini belirtmiştir. Ülkemiz ve KKTC’nin dışlanarak, Akdeniz ve Ege’de adım atabileceklerini sananlar, hata yaptıklarını anlayacaklardır. Suriye’deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek, denizdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız” dedi.

Ülkemiz ve çevresi ekonomik, sosyal ve politik şekillendirilmeye çalışıldığı bu yıllarda, uyanık olmalı ve yapılan hamlelerin, yıllar sonra oluşturacağı olası sonuçlarını şimdiden görmemiz gerekmektedir.

Sonu olmayan, artık miadını doldurmuş boş tartışmalarla ülke gündemini meşgul etmek yerine, muhalefetin ve iktidarın enerjilerini ülkenin geleceğine yöneltmeleri gerekmektedir.

Güzel günlerde buluşmak dileğiyle…

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç Holding'den Süleyman Soylu'ya ‘Özel Jet’ Yanıtı
Koç Holding'den Süleyman Soylu'ya ‘Özel Jet’ Yanıtı
Didem Yılmaz’dan Uğur Dündar Yorumu
Didem Yılmaz’dan Uğur Dündar Yorumu