Aralık
Ömer Soysal

Aralık

Bu içerik 923 kez okundu.

8 Aralık 1941 Japonya’nın Pearl Harbor saldırısından bir gün sonra ABD İkinci Dünya Savaşı’na katıldığını açıkladı. Japonya’nın bölgesinde askeri varlığının artırması ve küresel güçler arasında yer almak istemesi, ABD’ye alternatif bir güç olarak yükselmesi saldırının nedenleri arasındadır. 90 dakikalık saldırıda 2403 Amerikan askeri ölmüştür. ABD bunun sonucunda Japonya’ya savaş ilan ederek, 2. Dünya Savaşı’na dahil olmuştur. Bu olayın intikamını ise insanlık dışı bir şekilde atom bombaları ile cevap vermiş, günümüzde hala izleri olan radyoaktivite ile yüzbinlerce insanın ölümüne neden olmuştur.

9 Aralık 1893 Balkanlardan esmeye başlayan Yıldız fırtınası şehri adeta esir almıştır. Evlerden çıkmanın mümkün olmadığı buz cehenneminde haliç kıyısında oturanlar, sabah kalktıklarında denizin donduğunu görünce gözlerine inanamazlar. Bu Haliç’in ilk donması da değildir. 401 yılı kışında Bizanslılar zamanında 20 gün buzların çözülmediği tarihte belirtiliyor.

9 Aralık 1917 Osmanlı hakimiyetindeki bu kadim şehir kaybedilmiştir. Mekke şerifi Hüseyin Emir’e Arap Devleti, Siyonistlere de Filistin’de devlet kurma sözü veren İngilizler, bugüne kadar yaşanan olaylar silsilesini başlatmıştır. 1. Gazze savaşında Çanakkale alayının dillere destan direnişi, İngiliz birliklerinin moralini bozmuş, hücumu geri püskürtmüştür. Ağır İngiliz bombardımanına maruz kalarak tahrip edilen Kudüs, son Osmanlı Mutasarrıfı İzzet Bey tarafından yazılan, şehrin daha fazla tahrip olmasından çekinildiği için çekildiklerini açıklayan mektup ile İngilizlere teslim edilmiştir.

Günlüklerde yer alan dönemin yazılarında, yaralı Arap askerlerini hastaneye getiren Türk subayları, Kudüs kaybedildikten sonra aynı Arap askerlerin “yaşasın İngiltere” diye bağırdıklarını acı ile hatıralarına yazmışlardır.

O dönemde Papa, herhangi bir Hıristiyan’ın Türklere yardım etmesi halinde aforoz edileceğini belirten mektuplar yazmıştır.

10 Aralık 2002 Stanford Üniversitesi kök hücre çalışmalarında kullanılmak üzere insan embriyosu klonlayacağını açıkladı. Yasalar ile sınırlandırılan insan embriyosu klonlanması, illegal yollarla yapılması durumunda vahim sonuçların olacağı belirtilmektedir. Dini ve hukuki zeminde tartışılan bu bilimsel adımın ilerleyen yıllarda sonuçlarının ne olacağı belirsizdir.

11 Aralık 1930 Dünya tarihinin en kara günlerinden olan bugün Birleşik devletler bankası ekonomik sebepler nedeniyle kapılarını kapattı. Tüm Dünya ülkelerini etkileyen ekonomik buhranda borsa, binlerce şirket ve bankalar battı. İlk kez Merkez Bankası kuruldu fakat bunalım 1939’lara kadar devam etti. Avrupa ve Kuzey Amerika’da yıkıcı etkileri olan buhranda işsiz ve aç kalan insanlar sebze-meyve üretimi yaparak, ilk çağlardaki takas yolu ile ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığı, dünya ekonomi ve sosyal tarihine damgasını vurduğu bir dönemdir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması