ÇİVİLERİ DÖKÜLEN DÜNYA
Tomris Erdem

ÇİVİLERİ DÖKÜLEN DÜNYA

Bu içerik 490 kez okundu.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı İmparatorluğundan koparılıp, Araplara kurdurulan Ortadoğu Devletlerinin bir bir yeniden parçalanıp İsrail’e katılma sürecini yaşıyoruz.

Büyük Ortadoğu projesindeki, Büyük İsrail Devleti’nin oluşturulması için Suriye ve Irak’ın parçalanmasını planlayan akıl yoluna devam edilmektedir.

Bugünlerde Dünya barışı için oldukça talihsiz bir dönemin ayak sesleri olarak tanımlanabilir. Pompei’nin “Tanrı Trump’ı Yahudileri korumak için göndermiştir” sözü olayın özeti gibidir.

Hamas’ın kabul etmediği İsrail’e yapılan saldırıyı kendini koruma olarak meşrulaştıran İsrail, Gazze’yi bombalarken diğer taraftan Amerika’da Golan tepelerinin kararnamesi imzalanmaktaydı. Bölgenin karışıklığından faydalanarak her türlü çıkarını elde etmeye çalışan bu ülkeler için günümüz oldukça elverişlidir.

1967 yılından beri Golan tepeleri hakkındaki kararlar nettir. Burası su varlığı açısından çok önemlidir. Verimli toprağa sahiptir aynı zamanda jeopolitik olarak da hakim bir tepedir.

Uluslararası hukuka aykırı, Birleşmiş Milletleri yok sayan Golan tepelerini İsrail toprağı olarak kabul eden bu kararnamenin imzalanmasını dünya hayretle ve dehşetle izlemektedir.

Bu kararnameyi Birleşmiş Milletlerin veto etmesi neredeyse bir mucize olur. Karar verici beş ülkenin çıkarları dışında karar alamayan bu tür organizasyonlar artık güvenirliğini ve etkisini kaybetmiştir. Dünyanın diğer toplulukları giderek artan bu hamleler karşısında yalnızca karşı çıkabilmenin ezikliğini de yaşamaktadırlar.

Dinsel ve iç motivasyonları olan bu kararname uluslararası şirket ve örgütlerin desteğini kazanmaya çalışan Trump, Yahudi sermayesini hedeflemektedir. Ancak İsrail’e verilen bu sınırsız destek diğer milletlerin saygısını ve güvenini zedelemiştir. Büyük devletlerde olması beklenen tarafsızlık ve dengeleyici unsurların oluşmaması herkeste huzursuzluk yaratmaktadır.

11 Eylül’le başlayan dünya barışı adı altında istediği toprakları işgal edebileceğini düşünen küresel güçler artık durdurulamaz biçimde hareket etmektedirler. Ekonomik, dinsel ve sömürgeci aklıyla yapılan bu hamleler oluşturulmaya çalışılan yeni bir dünya düzeninin ayak sesleri midir?

Güzel günlerde buluşmak dileğiyle…

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”