Kritik MGK Gecikmeli Olarak Başladı

Son dönemin en kritik MGK toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında başladı.

Kritik MGK Gecikmeli Olarak Başladı
Kritik MGK Gecikmeli Olarak Başladı Ecem Şenol
Bu içerik 759 kez okundu.

2 saat gecikmeli başlayan MGK'nın en önemli gündem maddesi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı referandum olacağı bilinirken; MGK, Bakanlar Kurulu ve yarın yapılacak olağanüstü Meclis toplantısı Türkiye'nin yol haritasını belirleyeceği belirtildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin referandum ısrarı sürerken Türkiye’de gözler bugün yapılacak Milli Güvenlik Kurulu zirvesi ve hemen ardından toplanacak Bakanlar Kurulu’na çevrildi. Son dönemin en kritik MGk toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 2 saat gecikmeli başladı. Saat 15 olarak duyurulan toplantı 17.00'da başlarken, saati 18.00 olarak duyurulan Bakanlar Kurulu'nun da saat 19.00'da toplanacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin net tavrı ve atacağı adımlar konusunda bu iki toplantıya işaret etmişti.

27 Eylül'de yapılması planlanan ancak Kuzey Irak'taki referandum nedeniyle öne alınan MGK toplantısında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı referandum başta olmak üzere iç ve dış gelişmeler ele alınacakken, MGK’da TSK’nın bölgeye yönelik harekât planlarının da son gelişmeler ışığında gözden geçirileceği aktarıldı. Irak sınırının hemen ötesinde olası bir çatışma ortamına karşı Türkiye’nin gerekli güvenlik tedbirlerini alması ve 75 km derinlikte olaylara müdahale ederek sınır güvenliğini sağlaması, Ankara Anlaşması’ndan kaynaklanan bir hak olarak masaya geleceğine de değinildi.

MGK toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında saat 18.00'de Bakanlar Kurulu toplanacağı ve Bakanlar Kurulu’nda da MGK'da alınacak tavsiye kararlarının ela alınması ve IKBY’ye yönelik uygulanabilecek yaptırımların masaya yatırılması beklendiği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu Genel Görüşmeleri için bulunduğu New York'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, IKBY'nin referandum kararına ilişkin Bakanlar Kurulu da şüphesiz ki hem bunu değerlendirecek hem de kendi kanaatleriyle ne gibi yaptırımlar yapabiliriz veya yaparız ama bunlar tabii sıradan olmayacağını ve bu kararlılıklarını ortaya koyacaklarını çünkü Kuzey Irak yerel yönetimini bugüne kadar hiç yalnız bırakmadıklarını ifade etmişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Meksika'da Deprem Felaketi

 

 

MGK Bakanlar Kurulu Toplantı Kritik Toplantı IKBY Mesud Barzani Türkiye Tutum Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500