Kuleli Askeri Lisesi Paylaşılamıyor

Darbe girişimi sonrasında kapatılan Kuleli Askeri Lisesi’nin bahçesi, milli savunma ve kültür ve turizm bakanlıkları arasında gerilime neden oldu.

Kuleli Askeri Lisesi Paylaşılamıyor
Kuleli Askeri Lisesi Paylaşılamıyor Tuğba Önkibar
Bu içerik 904 kez okundu.

Darbe girişimi sonrasında kapatılan Kuleli Askeri Lisesi’nin bahçesi, milli savunma ve kültür ve turizm bakanlıkları arasında gerilime neden oldu.

Savunma Bakanı Fikri Işık geçtiğimiz Nisan’da lisenin tarihi ön bina kısmının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verileceğini ve müze yapılacağını ifade ederken binanın dığer kısmının restore edilerek kalan kısmına da aynı işlemin uygulanacağını açıklamıştı.

Alınan bilgilere göre iki bakanlığın yetkilileri, geçtiğimiz ay lisede inceleme yapmak için buluştu.

Milli Savunma Bakanlığı, 23 bin 456 metrekarelik alana sahip tarihi bina ve girişinin tahsis edilebileceği, diğer alanların harp okullarına hazırlık sınıfı çerçevesinde rezerv alan görevini göreceği , santral, MEDAS, karanet, bilgi sistemleri gibi altyapı tesislerinin Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü’nde kalacak diğer tesislere deplase edilmesi işleminin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılmasının uygun düşeceğini belirtti.

Bakanlık bunun yanısıra elektrik, su, doğalgaz sistemlerinin tekrar projelendirme ve mevcut yolların genişletilmesi çalışmalarının maliyetinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üstlenilmesi gerektiği şeklinde görüş beyan etti.

Binanın bütün onarım ve restorasyon çalışmalarını yapabileceklerini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ise binayla beraber Atatürk Spor Salonu, aşağı lojman binası, yazlık kafeterya binası misafirhane binası ve bahçesini içine alan deniz kenarındaki 1350 metrekarelik yeşil alanı da istedi.

Ancak Milli Savunma Bakanlığı heyeti bu talebi geri çevirdi. Spor salonu ve lojman kısmın kullanılacağı, Boğaz’a açılan başka alan bulunmadığı için de bu talebin kabul edilemez olduğunu açıkladılar..

Heyetler, iki bakanın görüşmesi sonucunda tahsis işleminin yapılabileceğini söyledi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

Kuleli Askeri Lisesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Darbe Milli Savunma Bakanlığı Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500