Kuzey Kore: 'ABD ile Askeri Denklik Kurana Kadar Devam'

Cuma günü gerçekleştirilen son balistik füze denemesi sonrası bir kez daha uluslararası tepkilerin odağında olan Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kore: 'ABD ile Askeri Denklik Kurana Kadar Devam'
Kuzey Kore: 'ABD ile Askeri Denklik Kurana Kadar Devam' Ecem Şenol
Bu içerik 963 kez okundu.

Devletin resmi yayın organı KCNA’da sözleri yayınlanan Kim, ülkesinin amacının Amerika Birleşik Devletleri ile askeri bir denklik kurmak olduğunu söyledi. Kuzey Kore liderinin, Cuma günü gerçekleştirilen fırlatmayı izlerken çekilen bir fotoğrafı da yayımlandı.

Japonya’nın üzerinden geçip Büyük Okyanus’a düşen son füze denemesi bugüne kadar gerçekleştirilen testler arasında en uzağa ulaşan füze olarak tanımlanırken, füzenin Hokkaido Adası’nın üzerinden geçtiğini ve adanın 2 bin kilometre doğusunda Büyük Okyanus’a düştüğünü açıkladı.

Ülkesinin resmi yayın organı KCNA’da açıklamaları yayınlanan Kim, ABD’nin Kuzey Kore üzerinde askeri bir seçenek kullanmayı aklına bile getiremeyeceği bir askeri denklik kurma amacında olduklarını belirtti. Kim Jong-un, yaptırımların ve ambargoların nükleer güç olmalarını engelleyemeyeceğini de söyledi.

Öte yandan füzenin fırlatılmasının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, acil bir oturumda toplandı. Son derece kışkırtıcı olarak tanımlanan gelişme oybirliği ile kınandı. ABD Başkanı Donald Trump, son deneme ile ilgili yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin komşularına ve dünyaya bir kez daha hakaret ettiğini söyleyerek, askeri seçenek konusunda ABD’nin her zamankinden daha hazır durumda olduğunu ifade etti.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vasiliy Nebenzia ise, ülkesinin, füze denemeleri kadar karşılıklı tehditlerin de sonlanması gerektiği görüşünde olduğunu açıkladı. Çin ise Amerika Birleşik Devletleri’ni sorumluluktan kaçmakla suçladı. Reuters haber ajansında açıklamaları yayımlanan Çin’in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai, açıkçası sonuç alıcı bir etki yapacak uluslararası bir işbirliği için Amerika Birleşik Devletleri’nin şu anda yaptığından fazlasını yaması gerektiğini ifade etti. Tiankai, ABD’nin tehditlerden vazgeçmesi gerektiğini, diyalog ve uzlaşma için etkili yollar bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

Kuzey KOre Kim Jong un ABD Açıklama Füze Askeri Denklik Hokkaido Adası Yaptırım Donald Trump Büyükelçi Tehdit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500