Kuzey Kore'den Rekor Yeni Füze

Kuzey Kore yeni bir füze denemesi yaparak kıtalar arası bir füze fırlattı. Füze denemesi başarılı olurken, dünyanın bir çok yerinden konuyla ilgili açıklamalar yapıldı.

Kuzey Kore'den Rekor Yeni Füze
Kuzey Kore'den Rekor Yeni Füze Ecem Şenol
Bu içerik 917 kez okundu.

Başkent Pyongyang'ın kuzeybatısındaki Panghyon'dan Türkiye saatiyle 02.40'ta ateşlenen füze 930 kilometre kat edip Japon Denizi'ne düştü. Test anında dünyada ilk haber oldu, ABD, Japonya ve Güney Kore'den peş peşe açıklamalar geldi. Dünya liderlerinin, iki gün sonra Almanya'da başlayacak G20 zirvesinde Kuzey Kore'ye karşı atılacak adımları masaya yatıracağı belirtildi.

Denemeden sonra kısa süre içinde büyük bir duyuru yapacağını ilan eden Kuzey Kore, kıtalararası füzenin başarıyla test edildiğini açıkladı. Resmi televizyon, Hwasong-14 füzesinin 2 bin 800 kilometreyi aştığını ve 39 dakika havada kaldığını duyurdu. Son dönemde füze testlerini artıran Kuzey Kore, G20 zirvesine günler kala yeni bir denemeye daha imza attı. Türkiye saatiyle 02.40'ta fırlatılan orta menzilli balistik füze, 37 dakika havada kaldı ve 930 kilometre kat ederek Japonya kara sularına düştü.

Japonya Savunma Bakanlığı, füzenin 2 bin 500 kilometre yüksekliği aştığını duyururken, bu füzenin Kuzey Kore'nin şimdiye kadar ulaştığı en yüksek seviye ve yeni bir rekor olduğu aktarıldı. Füze testi anında dünyada ilk haber oldu, tüm büyük medya kuruluşları gelişmeyi manşetten verdi.

ABD Pasifik Komutanlığı'na göre, füze başkent Pyongyang'ın 100 kilometre kadar kuzeybatısında yer alan Panghyon'dan ateşlendi. Denemeden sonra kısa bir süre içinde büyük bir duyuru yapacağını ilan eden Pyongyang yönetimi, kıtalararası balistik füzenin başarıyla test edildiğini açıkladı. Kuzey Kore resmi televizyonu, Hwasong-14 füzesinin 2 bin 800 kilometreyi aştığını ve 39 dakika havada kaldığını duyurdu.

Güney Kore lideri Moon Jae-in, güvenlik konseyini acil toplantıya çağırırken, Mayıs’ta iktidara gelen Moon Jae-in, iki aylık sürede Kuzey Kore'nin dört füze testine tanıklık etti. Japonya ise provokatif olarak nitelediği hamlenin Birleşmiş Milletler kararlarını açık bir şekilde ihlal ettiğini belirterek kınadı.

Almanya'nın Hamburg kentinde toplanacak G20 zirvesinde, Kuzey Kore'ye karşı atılacak adımlar ve muhtemel yaptırımlar ele alınacak. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin ve Rusya liderlerinden sorunun çözümüze yönelik daha somut adımlar atılmasını ivedilikle isteyeceğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump ise, Twitter'dan Kuzey Kore’nin yalnızca başka bir füze denediğini ve bu adamın hayatında başka işi gücü yok mu?"  sorusunu sorduğu bir mesaj paylaştı. ABD ve Kuzey Kore arasındaki tansiyon Nisan ayında doruk noktasına çıkmış, Washington'ın bölgeye uçak gemileri göndermesiyle başlayan gerilimde taraflar nükleer savaşın eşiğine gelmişti. Kuzey Kore, son füze testini 8 Haziran'da gerçekleştirmişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Kuzey Kore Japonya Füze Deneme Japon Denizi ABD Donald Trump Açıklama Mayıs Birleşmiş Milletler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500