Kuzey Kore'den Scud Füzesi Denemesi

Kuzey Kore üç haftada üçüncü başarılı füze denemesini yaptı.

Kuzey Kore'den Scud Füzesi Denemesi
Kuzey Kore'den Scud Füzesi Denemesi Ecem Şenol
Bu içerik 1483 kez okundu.

Kuzey Kore, kısa menzilli Scud füzesi denemesi yaptı. Yaklaşık altı dakikada havada kalan füze, Japonya karasularına düştü. Kuzey Kore tarafından fırlatılan füzenin yaklaşık 450 kilometre yol kat ettiği bilinirken Japonya bu denemeyi protesto etti. Gözlemciler, yapılan bu testleri, Kuzey Kore'nin savaş başlığı taşıma kapasitesi olan füze üretme konusunda ilerleme kaydettiğinin bir işareti olarak yorumladı.
 

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin nükleer silah ve füze bağlantılı her türlü faaliyeti yasaklayan kararına uymadı ve özellikle son aylarda füze denemelerine hız vermiş bulunduğu görüldü. ABD Pasifik Komutanlığı, füzenin Kuzey Kore'nin Wonsan kentinden fırlatıldığını ve yaklaşık 6 dakika havada kaldığını bildirdi.
 

Japonya Kabine Genel Sekreteri Yoşihide Suga gazetecilere yaptığı açıklamada, füzenin Japonya'nın Sado ile Oki adaları arasındaki münhasır ekonomik bölgeye düştüğünü ifade ettikten sonra, Güney Kore ordu sözcüsü de füzenin 120 kilometre irtifaya ulaştığını belirtirken, fırlatılan füzelerin kesin sayısının tespiti için incelemenin sürdüğünü vurguladı. Bu açıklama, Kuzey Kore'nin birden fazla füze fırlatmış olabileceğini gösterdi.
 

Kuzey Kore, bu füze denemesinden bir gün önce de yeni uçaksavar silah sistemini test etmiş ve resmi basın organları ülkenin lideri Kim Jong-un'un yeni silahların testini denetlerken çekilmiş fotoğrafını yayınlamıştı. Diğer yandan ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore ile bir savaşın sonunun 'felaket' olacağını dile getirdi. Kuzey Kore'nin bölgedeki ülkeler ile Japonya, Çin, Rusya ve ABD için tehdit olduğunu söyleyen Mattis, Kuzey Kore'de bir çatışma büyük ihtimalle insanların hayatları boyunca gördüğü en kötü savaş olacağını ve eğer bu durumu diplomatik yollarla çözülmezse felakete varan bir savaşa dönüşeceği belirtildi.
 

Kuzey Kore'nin elinde çok sayıda Sovyetler Birliği tarafından geliştirilmiş olan kısa menzilli Scud füzesinin yer aldığı ve bu füzelerin revize edilmiş versiyonlarının menzilinin 1.000 kilometreye ulaştığı bilinirken, son üç ay içerisinde yapılan ve Kuzey Kore tarafından başarılı olduğu açıklanan denemelerde orta ve uzun menzilli füzeler fırlatılmıştı. Bunlardan ilki, Kuzey Kore hükümeti tarafından nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip yeni bir tür roket ve ülkenin şu ana kadar elindeki en uzun menzilli nükleer kapasiteye sahip silahı olarak nitelendirilmişti.
 

Kuzey Kore yönetiminin füze denemelerine daha önce hiç olmadığı kadar hız verdiği görülürken, uzmanlar, ülkenin adım adım ABD'yi vurabilecek kıtalararası balistik füze denemesine doğru ilerlediğini ifade etti. Kuzey Kore, silah programının ABD'nin saldırganlığına bir yanıt olarak geliştirdiğini belirledi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Altın Alacaklar Dikkat!

ABD Birleşmiş Milletler Pasifik Komutanlığı Kuzey Kore Füze Deneme Balistik Güney Kore Scud Füzesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500