Kuzey Kore'nin Attığı Füze Japonya'nın Üzerinden Geçti

ABD ordusu, Kuzey Kore'nin kısa menzilli 3 balistik füze fırlattığını ve füzelerin Japonya'nın üzerinden geçerek denize düştüğünü duyurdu.

Kuzey Kore'nin Attığı Füze Japonya'nın Üzerinden Geçti
Kuzey Kore'nin Attığı Füze Japonya'nın Üzerinden Geçti Ecem Şenol
Bu içerik 994 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Füze denemelerine devam eden Kuzey Kore bu kez bir ilke imza attı ve fırlattığı 3 balistik füze, Japonya'nın üzerinden geçti. Kuzey Kore bu denemeyle Japonya'ya ilk kez balistik füze göndermiş oldu. Japonya Başbakanı Abe de füzenin, bölge barışı ve istikrarına yönelik görülmemiş düzeyde tehdit oluşturduğunu ifade etti.

ABD Pasifik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin Kangwon bölgesinden gerçekleştirdiği kısa menzilli balistik füze denemelerinin üçünün de başarısız olduğunu, füzelerden ikisinin havada, birinin ise fırlatılmasının hemen ardından infilak ettiği duyurdu.

Güney Kore de füzenin 2700 km mesafe kat ettiğini, 550 km yüksekliğe çıktığını ve Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido adasının üzerinden geçtiğini açıkladı. Bu arada AP ajansının haberine göre Güney Kore, Kuzey Kore'nin daha önce 1998 ve 2009'da uydu taşıdığı savunulan orta menzilli füzeler fırlattığını ama hiç balistik füze yollamadığına dikkat çekti.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Erdoğan'dan Manidar Pozlar

 

ABD Japonya Kuzey Kore Füze Balistik Füze Kısa Menzilli Başbakan Abe Güney Kore Deneme Deniz Açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500