Kuzey Suriye'deki YPG Hattına Fırat Kılıcı Geliyor

Kuzey Suriye'deki YPG koridorunu temizlemek için hazırlıklar tamamlandı. Fırat Kalkanı'ndan iki kat daha fazla silah ve asker yığınağı yapılan harekâtın, Afrin'e bağlı Minak ve Ayn Daknah'tan başlayacağı öğrenildi. 'Fırat Kılıcı' adı verilen operasyon için TSK ve ÖSO'ya 'hazır olun' talimatı verildi.

Kuzey Suriye'deki YPG Hattına Fırat Kılıcı Geliyor
Kuzey Suriye'deki YPG Hattına Fırat Kılıcı Geliyor Ecem Şenol
Bu içerik 918 kez okundu.

IŞİD ve YPG'yi sınırlarından temizlemek için Fırat Kalkanı Harekâtı’nı başlatan Türkiye, ikinci operasyon için gün saymaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" açıklamasıyla işaret ettiği operasyon için aylar süren hazırlıklar Ramazan ayı öncesinde başlarken, ilk kez Karar'ın hazırlıklarını manşetten verdiği operasyon için bölgede Fırat Kalkanı Harekâtı’ndakinin iki katı büyüklüğünde ağır silah ve mühimmat yığınağı yapıldığı aktarıldı. Bölgede özel harekât birliklerinden 7 bin asker konuşlandırılırken, TSK ve Özgür Suriye Ordusu birliklerine 'hazır olun' talimatının verildiği operasyonun, ilk çatışmaların yaşandığı yer olan Minak ve Ayn Daknah'tan başlayacağı, Tel Rıfat, Afrin ve Tel Abyad'la devam edeceği belirtildi. Temmuz sonu ya da Ağustos başı için başlaması planlanan kara harekâtının, YPG kuzey Suriye'den temizleninceye kadar devam edeceği ifade edildi.

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekâtı’nda El Bab'ı da terör örgütü IŞİD'den temizledikten sonra YPG kontrolündeki Menbiç için mesaj verdi. Önce ABD'nin askeri birlikleriyle YPG'ye güvenlik kalkanı oluşturması ve Rusya ile Esad rejiminin Menbiç'te fiilen kontrolü devralmasıyla bu operasyon gündemden düştü. Ancak Ankara sınırlarında terör örgütü YPG varlığına izin vermeyeceğini her fırsatta kesin ifadelerle tekrarlanırken, operasyonun ABD veya Rusya ile karşı karşıya gelmeden yapılması için farklı harekât stratejileri, çoklu planlar geliştirildi. Birden fazla nokta ve planla hazırlanan operasyon için TSK'nın hazırlıklarının son aşamaya geldiği, çoklu planlar arasında Afrin ve Tel Abyad’ın da öne çıktığı öğrenildi. Aylar önce YPG'nin Afrin'deki mevzileri toplarla vuruldu. Obüslerle Afrin'in Minak ve Maranaz bölgelerinde mevziler imha edilirken, YPG'nin taciz atışları ve ÖSO ile girdikleri çatışmalara TSK misliyle karşılık verdi. Bölgedeki hareketlilik ikinci operasyonun buradan başlama ihtimalini kuvvetlendirdi.

Türkiye bir yandan en üst seviyede müttefiklerini, terer örgütü YPG/PYD'nin sınırdaki varlığına izin verilmesi için ikna edilmeye çalışırken, ABD Rakka operasyonuna YPG/PYD ile başladı. ABD'nin IŞİD'i rejim bölgelerine tahliye etme planları Rusya'nın tahliye konvoylarını vurmasıyla sekteye uğradı. Moskova yönetimi destek verdiği YPG/PYD'ye, ABD'nin kara gücü haline gelmesi nedeniyle mesafe koyarken, rejim ve İran, YPG güçlerini hava bombardımanıyla vurdu. Son olarak Rusya'nın Afrin'deki askeri birliklerine çekilin talimatı verdiği ortaya çıktı. Rusya'nın bu kararı ile operasyon için Türkiye'nin eli güç kazanmasına rağmen ABD'nin nasıl bir tavır alacağı konusu kesinlik kazanmadı. Türkiye'nin operasyon kararlılığı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı baş başa ve heyetler arası görüşmelerde de terör noktaları tek tek gösterilerek, kesin bir dille vurgulanmıştı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Katarlı Dev Şirketten Türkiye'ye Proje Sözü

TSK Türkiye YPG IŞİD DEAŞ Mücadeler Fırat Kılıcı Fırat Kalkanı Harekat Açıklama Operasyon ÖSO Hazırlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500