Leyla Zana Vekil mi Değil mi?

Diyarbakır Başsavcılığı Leyla Zana’nın da aralarında bulunduğu altı milletvekili hakkında ‘’şüpheli’’ sıfatıyla, ifadelerini almak üzere davetiye çıkardığını duyurdu.

Leyla Zana Vekil mi Değil mi?
Leyla Zana Vekil mi Değil mi? Derya Kaya
Bu içerik 1389 kez okundu.

Diyarbakır Başsavcılığı Leyla Zana’nın da aralarında bulunduğu altı milletvekili hakkında ‘’şüpheli’’ sıfatıyla, ifadelerini almak üzere davetiye çıkardığını duyurdu.

Haber ajansları bu davetin hangi soruşturmaya ilişkin yapıldığının açıklanmadığını ancak Leyla Zana’nın ‘’silahlı terör örgütüne üye olmak’’ suçlamasıyla  ifadesinin alınacağına dikkat çekti.

1 Ekim 2016 günü yeni yasama yılına başlayan TBMM’de 1 Kasım seçimleri sonrası HDP’den milletvekili olarak seçilen Leyla Zana’nın, meclis genel kurulunda yaptığı yemin geçerli sayılmadığı için yasama faaliyetlerine katılamayan Zana’nın, bu yeni yasama döneminde ne yapacağı merakla bekleniyor.

6 Kasım 1991 tarihinde TMBB’de, yakın tarihimizin en sansasyonel günlerinden biri yaşanmıştı. Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) milletvekili adayları arasından meclise girmeye hak kazanan Leyla Zana’nın, meclis genel kurulunda Türkçe okumaya başladığı yemin metnini Kürtçe ‘’Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği adına ediyorum’’  diyerek sürdürmesi büyük tartışmalara neden olmuştu. Leyla Zana’nın bu sözleri meclis tutanaklarına ‘’Hatip tarafından bilinmeyen bir dilde bir takım kelimeler ifade edildi’’ diye geçmişti. Yemini geçerli sayılmayan Zana, ‘yemine ilave ettiğim sözü geri alıyorum’ diyerek orjinal metni yeniden okumuştu.

24 yıl aradan sonra 1 Kasım 20015’de tekrar milletvekili seçilen Leyla Zana, yemin etmek üzere meclis kürsüsüne çıktığında konuşmasına’Biji Aşiti’( Yaşasın Barış) diyerek başlamış, yemin metninin sonunda yer alan ‘Büyük Türk Milleti’ hitabını ‘Büyük Türkiye Milleti’ olarak değiştirip söyleyince yemini geçersiz sayılmıştı. Tekrar yemin etmeyeceğini söyleyen Zana’nın milletvekilliği faaliyetlerine katılması da mümkün olmamıştı.

Meclis İnsan Kaynakları departmanı tarafından 21 Mart 2016 tarihinde sözleşmeli olarak çalışan danışmanı, sekreteri ve yardımcı personelinin işine son verildi. Leyla Zana’nın meclisteki 1064 numaralı odası hala kilitli olarak duruyor.

Leyla Zana, TBMM tarafından bir süre önce kabul edilen dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören yasa çerçevesinde, dokunulmazlığı kaldırılan HDP’li milletvekilleri arasında bulunuyor.

Milletvekillerinin göreve başlama yemini, yeni anayasa tartışmalarında önemli bir başlık olarak yer alıyor. Meclisin 24. Döneminde kurulan Anayasa Uzlaşma komisyonunda o dönem mecliste yer alan dört parti yemin metni konusunda anlaşamamışlardı. AKP, CHP ve MHP yemin metninde değişiklikler yapılmasını isterken o dönem HDP adını taşıyan şimdilerde BDP olarak isim değiştiren parti, milletvekillerinin ant içmesini gereklilik olarak görmediği açıklamasında bulunmuştu. Şu dönem çalışmalarına devam edilen mini anayasa paketinde yemin metni konusu yer almıyor.

TBMM Araştırma Merkezi tarafından; Türkiye ve bazı ülkelerde parlamento üyelerinin yeminleri üzerine bir araştırma yapılmış ve inceleme sonucu 43 ülkenin 34’ünde parlamento üyelerinin yemin etmesinin zorunlu, 9 ülkede ise yemin zorunluluğunun olmadığı açıklanmıştı.  

 

 

HDP Diyarbakır Başsavcılığı Leyla Zana TBMM Dokunulmazlıklar Milletvekilliği Yemini
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500