Londra'da Terör Dehşeti

İngiltere'nin başkenti Londra'da dün akşam meydana gelen terör saldırısında 6 kişinin hayatını kaybetmesi, ülkede yoğun güvenlik önlemlerinin alınmasına neden oldu.

Londra'da Terör Dehşeti
Londra'da Terör Dehşeti Ecem Şenol
Bu içerik 1258 kez okundu.

Dün akşam İngiltere’nin başkenti Londra’nın iki farklı noktasında meydana gelen terör saldırılarında 6 kişi hayatını kaybetti, 48’den fazla kişi de yaralandı. İngiliz polisi 3 saldırganın 8 dakika içinde etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Borough Market’de barlara girerek insanları bıçaklayan saldırganların Londra Köprüsü üzerinde bir minibüsün yayaların üzerine sürdüğü belirtilirken, Londra Polisi, terör olayı olarak değerlendirdikleri olay sonrasında yaptığı açıklamada dün akşam yerel saat ile 22.08 sıralarında ihbar üzerine Londra Köprüsü’ne hareket ettiklerini bildirdi. Polis yaptığı açıklamada, Köprü üzerinde saatte 80 kilometre hızla giden bir minibüsün yayaların üzerine sürüldüğü ve Borough Market’de araçtan inerek barlardaki insanları bıçakladığını söyledi. Polis üç saldırganın 8 dakika içinde etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Londra polisi tarafından yapılan açıklamada köprü üzerinde yayaları ezen minibüsün daha sonra köprünün güney ucunda bulunan Borough Pazarına yöneldiği, burada araçtan çıkan 3 saldırganın çevrede bulunanları bıçakladığı ifade edildi.  Saldırılarda yaralananlar arasında bir de polisin bulunduğu belirtilirken, Londra Emniyet Müdür Yardımcısı Mark Rowley, 3 erkek şüphelinin ilk ihbar telefonunun polise ulaşmasından sonra 8 dakika içinde vurularak öldürüldüğünü aktardı.

Borough Market’in, Londra’nın merkezinde çok sayıda restoran, bar ve gece kulübünün bulunduğu popüler ve turistik bir bölge olduğu bilinirken, cumartesi akşamı çok sayıda kişinin eğlenmek için tercih ettiği bölgelerden biri olduğu da ifade edildi. Metro gazetesine konuşan görgü tanıkları iki veya dört erkeğin minibüsten indiğini söyledi. Terörizmle mücadele ekipleri London Bridge ve Borough Market’i kordun içine alırken silahlı polislerin dün geceden beri bölgede görev başında olduğunu bildirdi.

Saldırganların bomba düzeneğini andıran yelekler giydiği ancak bunların gerçek çıkmadığının kaydedildiği açıklamada seçim kampanyasını yarıda keserek başkente dönen Başbakan Theresa May, yaptığı yazılı açıklamada, polisin olayı "potansiyel terör saldırısı" olarak ele aldığını ifade etti.

Londra polisinin kendisine bağlı olarak çalıştığı belediye başkanı Sadık Han da yaptığı açıklamada, olayı doğrudan "terör saldırısı" olarak nitelendirdi.  Başbakan May’in başkanlığında bu sabah üst düzey güvenlik bürokratlarının da katılacağı bir acil durum kabine toplantısı yapılacağı açıklandı.  Toplantıda, ülkedeki terör tehdit seviyesinin artırılmasının da gündeme gelebileceği belirtildi.

Önceki hafta Manchester kentinde meydana gelen ve 22 kişinin öldüğü intihar saldırısının ardından ülkede terör tehdit seviyesi en üst basamak olan "kritik"e çıkarılmıştı. Yaklaşık bir hafta süreyle bu basamakta tutulan tehdit seviyesi geçen hafta Cumartesi günü eski düzeyi olan "ciddi"ye çekilmişti.

Kentin merkezindeki ve ünlü Thames Nehri üzerindeki Londra Köprüsü, özellikle turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgeler arasında yer alırken, köprünün tarihi Tower Bridge Köprüsü'nün yanında bulunmasından dolayı, burayı fotoğraflamak isteyenlerin de uğrak yerleri arasında olduğu ifade edildi. Londra Köprüsü'nün yanındaki Borough Pazarı da yine özellikle turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden olurken, bölgede çok sayıda işyeri, lokanta ve eğlence mekânının da olduğunu biliniyor.

Olayla ilgili bilgi aldıktan sonra kısa bir açıklamada bulunan İngiltere Başbakanı Theresa May, olayın terör saldırısı olarak değerlendirildiğini ve yarın sabah acil güvenlik toplantısı yapacaklarını duyurdu. ABD Başkanı Trump'ın da danışmanlarından olaya dair bilgi aldığı öğrenildi. Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada "İngiltere'nin yanındayız" mesajı verdi.

İngiltere'de yayımlanan The Telegraph gazetesi iki hafta içinde yaşanan ikinci saldırının ardından sosyal medyada, 8 Haziran'da yapılacak genel seçimin ertelenmesi yönünde çağrılar yapıldığını aktardı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor

İngiltere Londra Terör Saldırısı Seçim ABD Açıklama Erteleme Theresa May Donald Trump Londra Polisi Londra Köprüsü Saldırgan Borough Market Cumartesi Gecesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500