Londra'daki Bina Yangınında Ölü Sayısı Yükseldi

Londra'da geçen hafta 24 katlı binada çıkan yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 79'a çıktı.

Londra'daki Bina Yangınında Ölü Sayısı Yükseldi
Londra'daki Bina Yangınında Ölü Sayısı Yükseldi Ecem Şenol
Bu içerik 826 kez okundu.

Londra’nın batısındaki Kensington semtinde geçen hafta yaşanan korkunç olayla ilgili Londra Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden Stuart Cundy, bu kişilerin kayıp olsalar da öldüklerinin varsayıldığını söyledi. Stuart Cundy ayrıca yangının çıktığı Grenfell Tower binasındaki hasar nedeniyle bu kişilerin kimliklerinin belirlenmesinin haftalar alacağını söyledi. Cundy binanın durumunu ise “tarif edilemez” olarak nitelendirdi.

Yaşamını yitirenlerin sayısının hala değişebileceğini söyleyen Cundy, binada kendilerine bildirilenler dışında da insanlar kalmış olabileceğini ve ayrıca kimsenin kayıp olduğunu bilmediği kişilerin de olabileceğini açıkladı. Polis 24 katlı binada arama çalışmalarının zorluğunu göstermek için fotoğraflar da yayımladı. Londra’nın en lüks semtlerinden biri olan Kuzey Kensington’da düşük gelirlilerin oturduğu belediyeye ait sosyal konutta Salı gecesi çıkan yangının nedeni hala bilinmediği aktarıldı. İngiltere Başbakanı Theresa May, Cuma günü yangın bölgesini ziyaret etmiş, protesto gösterilerine hedef olmuş ve yuhalanmıştı.

Londra’nın farklı yerlerinde düzenlenen eylemlerde de başbakana istifa çağrıları yapılmıştı. Cuma akşamı Başbakanlık’a yürüyen kalabalık, ellerinde “Grenfell için adalet,” “May gitmeli” ve “Ellerinizde kan var” yazılı pankartlar taşımıştı.

Kensington ve Chelsea Belediyesi de yangın felaketine yaklaşımı nedeniyle eleştirilirken, geçen hafta 60 kişilik bir grup, belediye binasını basmış ve yangın nedeniyle evsiz kalanların “hemen şimdi” yardıma ihtiyaçları olduğu talebi dile getirmişlerdi. Londra Belediye Başkanı Sadık Khan da yaptığı açıklamada yangının “uzun yıllar boyunca yerel yönetimler ve hükümetlerin ihmalinin neden olduğu önlenebilir bir kaza” olduğunu söyledi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Londra Bina Yangını Ölü Sayısı Hedef Protesto İstifa Çağrı Theresa May Slogan Facia
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500