Maçka Parkı'nda Tacize Uğrayan Kadına Dava

Maçka Parkı'nda özel güvenlik tarafından kıyafetine müdahale edilen ve tacize uğrayan kadına savcılık tarafından dava açıldı.

Maçka Parkı'nda Tacize Uğrayan Kadına Dava
Maçka Parkı'nda Tacize Uğrayan Kadına Dava Ecem Şenol
Bu içerik 784 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

İstanbul Maçka Demokrasi Parkı'nda 31 Temmuz'da kıyafeti nedeniyle güvenlik görevlisi tarafından parktan çıkarılmak istendiğini ileri süren Çağla Köse'nin şikâyetiyle ilgili soruşturma 2 ayda tamamlandı. Tarafların ve görgü tanıklarının ifadelerine yer verildiği iddianameye göre, kız arkadaşıyla parka giden Köse, bu şekilde parkta bulunmanıza izin veremeyeceğini söyleyen güvenlikçi Savaş İ.'nin müdahalesiyle karşılaştı. Güvenlikçinin çağırdığı polis, genç kadına 'parkta göğüslerini açarak gezdikleri için insanların ve park görevlilerinin rahatsız olduğu' ihbarı geldiğini söyledi. Bunun üzerine çıkan tartışmada, Köse ve güvenlikçi, karşılıklı olarak savcılığa şikâyette bulundu.

Savaş İ., verdiği ifadede, 5 yaşlarında kız çocuğu ile bir kadının gelerek, tuvaletin ilerisinde oturan genç bir kadının vücudunun mahrem yerlerinin açık olduğunu söylediğini belirttiğini ve ‘Aldığınız para helal mi?' diye şikâyet ettiğini söyleyerek Köse'yi uyardığını, genç kızın ise "Güvenlik görevlisi bizi taciz ediyor" diye bağırdığını öne sürdü. Olay yerine gelen polis, kendilerine parkta yarı çıplak bir kadın dolaştığına dair ihbarının geldiğini, yanlarına gittiklerinde genç kızın kıyafetinde olumsuz bir durumla karşılaşmadıklarını belirtti. Polisler, genç kızın "Benim kıyafetime karışamazsınız, istediğimi giyerim" dediğini ifade etti. İddianamede, güvenlikçinin "Böyle giyiniyorsunuz, sonra tecavüze uğrayınca ‘Güvenlik bizi koruyamadı' diyorsunuz" demekle Köse'ye 'alenen hakaret' ettiğini, genç kızın da aleni tahrik altında güvenlik görevlisine "Manyağa bak ya, polis getirmiş, hangi akla hizmet polis getirmiş?" diyerek 'hakaret' ettiğini kaydetti. Güvenlikçinin 'hakaret' suçundan 3 aydan 2 yıla, Çağla Köse’nin ise 'kamu görevlisine hakaret' suçundan 1 yıldan az olmamak üzere hapis cezasıyla yargılanacağı belirtildi.

Savcı, Köse'nin tacize uğradığı, parka girişinin güvenlikçi tarafından engellendiği, kıyafetine müdahale edilip ayrımcılığa tabi tutulduğu iddialarıyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Kararda, Savaş İ. hakkında 'kişiler arasında ayrımcılık yapmak', 'inanç, düşünce ve kanaat hürriyetlerinin kullanılmasını engelleme', 'cinsel taciz', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' ve 'kişilerin huzur ve sükûnunu bozma' suçları ile ilgili eylem bulunmadığı yer aldı. İftira suçundan da takipsizlik kararı verildi.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

Taciz Şort Dava Mahkeme Maçka Parkı Özel Güvenlik Tahrik Hakaret Kıyafet Eleştiri Polis Ayrımcılık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500