Madımak'ta 24 Yıl Önce Yanan Ateş Sönmedi

2 otel görevlisi ve 33 aydının yakılarak katledildiği Sivas katliamında 24 yıldır adalet arayışı devam ediyor.

Madımak'ta 24 Yıl Önce Yanan Ateş Sönmedi
Madımak'ta 24 Yıl Önce Yanan Ateş Sönmedi Ecem Şenol
Bu içerik 1102 kez okundu.

15 bin kişinin katıldığı katliamda sadece 123 kişi hakkında hüküm verildi. 2 Temmuz 1993’de Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Sivas’ta Madımak Oteli’nde bulunan 33 şair, yazar, ozan ve 2 otel görevlisi ile birlikte 35 kişinin katledildiği Madımak Katliamının acısı aradan geçen yıllara rağmen dinmedi.

Pir Sultan Abdal Kültür şenliklerine katılmak için 1-2 Temmuz 1993 tarihlerinde Sivas'a gelen aydınlar, Madımak Oteli'nde kalıyordu. Devletin gözü önünde şeriatçı bir kitle, şenlikleri yaptırmamak için ayaklandı. Madımak Oteli'nin önünde toplanan saldırgan kitle, “Cumhuriyet gidecek, şeriat gelecek”, “Şeriat gelecek, zulüm bitecek” şeklinde slogan atarken, otelin etrafını saran kitle, bir süre sonra ateşe verdi. Saldırgan kalabalık, bu sırada “Yak, yak, yak” diye bağırdı. Devletin gözü önünde gerçekleşen yangın sonunda tam bir katliam yaşandı. 2'si otel görevlisi, 33'ü aydın olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirdi. Polis kayıtlarına göre Sivas'taki olaylara 15 bin kişi katıldı. Ancak çok sınırlı bir sayıya dava açıldı, bunlardan 123'ü kesin ceza alırken, Adalet Bakanlığı verilerine göre Sivas katliamı davasında halen 27 kişinin cezaevinde bulunduğu biliniyor.

Sivas Olaylarının 24’üncü yıl dönümü nedeniyle Vali Davut Gül başkanlığındaki bir heyet eski Madımak Oteli’ni ziyaret ederek karanfil bıraktı. Vali Gül, bu olayın milletin, devletin, birliğine, bütünlüğüne kardeşliğine yapılmış bir olay olduğunu ve bu olayın hedefinin Türkiye Cumhuriyeti, olduğunu ifade etti. Mağduru başta Sivas ve Sivaslılar olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti, aileler ve bütün milletin olduğunu dile getiren vali, 2 Temmuz 1993’te Sivas’taki Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri ’ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın, 2 otel görevlisi ile 2 eylemci olmak üzere toplam 37 kişinin öldüğü olayların 24’üncü yıl dönümü için kentteki ilk anma programı gerçekleştirildi. Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Âlim Yıldız, CEM Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Emniyet Müdürü Turan Aksoy, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım ile çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan bir grup eski Madımak Oteli, bugünkü Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ne gelerek, bina içerisinde, olayda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı anı köşesine karanfil bıraktı. Daha sonra kısa bir açıklama yapan Vali Davut Gül, 24 yıl önce elim bir olay neticesinde hayatlarını kaybeden vatandaşları anmak için sivil toplum kuruluşlarıyla, Cem Vakfı Genel Başkanı ve Sivaslılarla birlikte burada olduklarını aktardı. Öncelikle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Vali Gül, ailelerinin, milletin başı sağ olsun diyerek bu olayın milletin, devletin, birliğine, bütünlüğüne kardeşliğine yapılmış bir olay olduğunu aktardı.

Anma etkinlikleri sırasında her hangi bir olay yaşanmaması için polis ekipleri alarma geçirildi. Anma etkinliği kapsamında, grupların yürüyüşün yapılacağı güzergâhın başlangıcı olan Seyrantepe, Fidanlık, Yeditepe, Mehmet Akif Ersoy, Hikmet Boran, Mevlana ve Atatürk Caddeleri ile Seyrantepe Kavşağı, Afyon Sokak, Bankalar Caddesi, Ali Ağa Cami Sokak, Orduevi önü, Bekir Sami Kunduk Caddesi ve bu sokaklara açılan yollar trafiğe kapatıldı. Güzergâh üzerindeki geçiş noktaları ile otel civarında ise çevre illerden gelen takviye birliklerle birlikte yaklaşık 3 bin polis görevlendirildi. Anma etkinlikleri için kente özel araç ve otobüsler ile diğer şehirlerden gelen katılımcılar, şehir merkezi girişlerinde oluşturulan polis kontrol noktalarında durdurularak arama yapıldı. Daha sonra grupların kente girişine izin verildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Ünlü Spiker Yalçın Çetin'den Flaş Karar

Madımak Otel Sivas Katliam Gerici Devlet Yobaz Katliamı Yangın Aydın Türkiye Ölüm Adalet 24 Yıl 2 Temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500