Madrid Katalonya'nın Bağımsızlığını Askıya Alacak

Özerk Katalonya Bölgesi lideri Carles Puigdemont, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’a, eğer Madrid dialoyu engellemekte ısrarcı olursa, resmi oylama yaparak bağımsızlık ilan edebileceği uyarısı yaptı.

Madrid Katalonya'nın Bağımsızlığını Askıya Alacak
Madrid Katalonya'nın Bağımsızlığını Askıya Alacak Ecem Şenol
Bu içerik 987 kez okundu.

Puigdemont Rajoy’a bir haftadan kısa bir süre içinde gönderdiği ikinci mektubunda bağımsızlık ilan edip etmediği sorusuna net bir "evet" ya da "hayır" yanıtı vermekten kaçındı ve diyalog önerisinin üzerinde durdu. Katalonya lideri mektubunda resmi bağımsızlık ilanı için oylama yapabileceğini dile getirdi.

Puigdemont mektubunda, 10 Ekim’de gerçekleşen ve Anayasa mahkemesi tarafından yasaklanan meclis oturumunda bağımsızlığın resmen ilan edilmesi için bir oylama yapılmadığını anımsattı. Madrid hükümeti Anayasanın 155. Maddesini uygulamaya sokarak Katalonya bölgesinin özerkliğini askıya almayı planlıyordu.

İspanyol hükümet sözcüsü Inigo Mendez de Vigo, 11.30'da konuyla ilgili açıklama yapılacağını açıkladı.

Reuters'ın hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Puigdemont'un mektubunun ardından Cumartesi günü konuyu görüşmek üzere bir araya gelecek olan İspanyol hükümeti, anayasanın 155. maddesini işleterek Katalonya'nın özerkliğini askıya alacak.

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi liderine bağımsızlık isteğinden vazgeçmesi için verilen süre sabah saat 10.00’da doldu.

Katalonya bölgesi lideri Carles Puigdemont 1 Ekim’de yapılan bağımsızlık referandumun ardından İspanya hükümetine bağımsızlık ilan edeceğini söylemiş fakat resmi olarak konuya tam bir açıklık getirmemişti.

Referandumu geçersiz ve anayasaya aykırı kabul eden Madrid hükümeti Carles Puigdemont’dan istediği yanıtı almazsa bölgenin özerkliğini geçici olarak askıya alma yetkisine sahip. İspanya’nın en fazla turist çeken özerk bölgesi Katalonya hem bağımsızlık yanlısı gösterilere hem de iki bağımsızlık yanlısı liderin tutuklanması ardından başlayan grevlere ev sahipliği yapıyor.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

''Siz Ne İsterseniz Ben Onu Yaparım''

 

 

Madrid İspanya Hükümet Katalonya Bağımsızlık Referandum Geçerlilik Açıklama Lider Mektup İnigo Mendez de Vigo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500