Mağdurum Diyen CHP’ye Sığındı

Darbe girişiminin ardından yaşanan ihraçlar, gözaltılar ve kurum kapatmalara yönelik CHP’ye 30 bin başvuru yapıldığı açıklandı.

Mağdurum Diyen CHP’ye Sığındı
Mağdurum Diyen CHP’ye Sığındı Yaren Yalçın
Bu içerik 889 kez okundu.

 

Darbe girişiminin ardından yaşanan ihraçlar, gözaltılar ve kurum kapatmalara yönelik CHP’ye 30 bin başvuru yapıldığı açıklandı.

CHP PM Üyesi Gamze Taşcıer, 15 Temmuzun ardından yaşanan mağduriyetleri incelemek için kurulan izleme komisyonuna 30 bine yakın mağdurun başvuru yaptığını, 2 ay içerisinde yaklaşık 4 bin kişiyle yüz yüze görüştüklerini söyledi.

Gamze Taşcıer, CHP’ye gelen şikayetlere yönelik yaptığı açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

“İzleme Komisyonu olarak yaklaşık 2 ay içerisinde çoğu yüz yüze olmak üzere 4 bine yakın kişiyle görüştük. E-posta ve telefon üzerinden de epey başvuru aldık. Çalışma yöntemimiz; gelen başvuruları, Başbakanlık bünyesinde oluşturulan ilgili birime ve konuyla ilgili Bakanlıklara iletmek. Sürecin muhatabı iktidar olduğu için mağduriyet iddialarıyla ilgili onların bir şey yapmasını talep ediyoruz. Yalnız, yürütülen soruşturmaların akamete uğramaması için özenli olmaya çalışıyoruz. Tek derdimiz hukuk! Biz burada kapımızı çalan ve mağdur olduğunu iddia eden yurttaşlarımızı ve yakınlarını dinliyoruz. Herhangi bir yargıya ya da kanaate varmıyoruz.

Sıradan bir yapılanmadan bahsetmiyoruz. Asırlık bir sürede, iktidarlar eliyle örgütlenmiş ve toplumumuzun en hassas noktalarından biri olan dini kullanarak holdingleşmiş, uluslararası bir yapı var. Tabii bir de kripto yöntemlerini çok iyi beceren ve kumpas davalarında da gördüğümüz gibi sahte deliller vb. konusunda uzman bir ekip var. Çok dikkatli olmaya çalışıyoruz.

Oldukça ilginç olaylar dinledim; İki ilkokul çağında kardeş FETÖ’nün olduğu belirtilen okullardan birine gidiyor. 15 Temmuz’dan okul kapanıyor. Anne Milli Eğitim Bakanlığı çalışanı, açığa alınıyor. Baba Sağlık Bakanlığı çalışanı işine devam ediyor. Söylediklerine göre; annenin açığa alınma sebebi çocukların okulu. Kurumlar arasında bu denli farklı uygulamaların olması normal değil.

15 Temmuz gecesi, ‘eğitim’ gerekçesiyle dışarı çıkarılan astsubay öğrencileri var. Hiçbir olaya karışmadan gözaltına alınıyorlar. 8’erli olarak iki grup halinde farklı savcılıklara sevk ediliyorlar. Bir savcı ilk gruptaki 8 öğrenciyi tutuklarken, diğer savcı ikinci gruptaki 8 öğrenciyi serbest bırakıyor.

İsteğimiz mağduriyet yaratacak olayların yaşanmaması. Bir kişi FETÖ ile irtibatlı da olabilir. Yargılanır ve cezası neyse çeker. Ama, çocuklarının, ailelerinin ilgisi yoksa mağdur edilmesi doğru değil. Tıpkı Ergenekon ve Balyoz davalarındaki gibi tutuklu yakınlarına yönelik “ince arama” yapıldığına dair bilgiler alıyoruz. Eğer biz bu süreçte insan hakları temelinde hukukun üstünlüğünü koruyamazsak, demokratik yöntemlerle suçlu ile suçsuzu ayıramayıp, mağduriyetler yaratarak bu terör örgütünün ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Bizim talebimiz başka Ali Tatar’lar olmasın.”

chp gamze taşcıer 15 temmuz komisyon 30 bin mağdur fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500