Mahkemeden Bakanlığa Rekor Ceza

Gezi Parkı eylemlerinde polisin attığı gaz fişeği yüzünden bir gözünü kaybeden Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Ünveren’in açtığı dava sonuçlandı. Buna göre İçişleri Bakanlığı'nın 1 milyon 55 bin 197 TL tazminat ödemesine karar verildi.

Mahkemeden Bakanlığa Rekor Ceza
Mahkemeden Bakanlığa Rekor Ceza Meltem Yüksel
Bu içerik 470 kez okundu.

Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Ünveren Gezi Parkı eylemlerinde polisin attığı gaz fişeği yüzünden bir gözünü kaybetmişti. Ünveren’in açtığı dava sonuçlandı ve İçişleri Bakanlığı'nın 1 milyon 55 bin 197 TL tazminat ödemeye mahkûm oldu.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin kararında, Emniyet’in toplumsal olaylara müdahale hakkı olsa da insan bedenini yaralayıcı nitelikte olmaması gerektiği belirtilirken, biber gazı fişeğinin orta mesafede silah şeklinde bir araç olduğu vurgulandı.

Mahkemenin verdiği kararda, kapsülün ilgililere zarar vermemesi için havaya doğru belirli bir açıda ateşlenmesi gerektiği, direkt ateş halinde vatandaşa isabet etme ve ciddi yaralanmalara sebebiyet verme ihtimalinin bulunduğu, idarenin olayla ilgisi bulunmayan kişilerin uğradığı zararı karşılamakla mükellef olduğu ifadelerine yer verildi. Adli Tıp raporu da dikkate alındığı kararda, “Toplumsal olaylara katıldığı idarece ortaya konamayan Ünveren’e müdahale sınırının aşılması, doğrudan yüze isabet edecek şekilde biber gazı kapsülüyle yaralanması suretiyle meydana gelen zararın ödenmesi gerektiği açıktır” denildi.

Sağ gözünü kaybeden Burak Ünveren’in tam görme kaybı ve yüzde 37 oranında iş gücü kaybı geçirdiği açıklanırken, bilirkişi raporunda maddi kaybının 555 bin 197 TL olduğu tespit edildi. Mahkeme, İçişleri Bakanlığı’nın 555 bin 197 TL’si maddi ve 500 bini manevi olmak üzere 1 milyon 55 bin 197 TL tazminat ödemesine karar verdi. İçişleri Bakanlığı ise bu karara itiraz etti.

Ünveren’in avukatı Ayhan Erdoğan da karara itiraz ettiklerini belirterek, “İdarenin kusuru çok açıktır. Bir insanın yaşam boyu kullanamayacağı göz kaybı düşünüldüğünde bu tazminat yeterli değildir” dedi.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

Burak Ünveren İçişleri Bakanlığı Gezi Parkı Gezi Parkı Eylemleri Dava Tazminat Yıldız Teknik Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500