Mail Aracılığıyla Kandil'e Çağırmışlar

Terör soruşturması çerçevesinde yargılanan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk hakkındaki iddianame kabul edildi.

Mail Aracılığıyla Kandil'e Çağırmışlar
Mail Aracılığıyla Kandil'e Çağırmışlar Tuğba Önkibar
Bu içerik 815 kez okundu.

İddianamede, Tuğluk'un, "silahlı terör örgütü kurma ya da yönetme" suçlarından 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Aysel Tuğluk hakkında "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçlarıyla 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapsinin istendiği 117 sayfa uzunluğundaki iddianame, 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Demokratik Toplum Kongresi kuruluşu, amaçları, yapısı ve yürüttüğü faaliyetler hakkında detaylı bilgiler yer aldı.

PKK'nın yasama organı olan DTK üyeleri tarafından, 14 Temmuz 2011'de sözde özerkliklerini ilan ettikleri bildirilen iddianamede, terör örgütü KCK/PKK üyelerini desteklemek amacıyla gerçekleştirilen eylemlere katılma kararı aldıkları ve çağrılarda bulundukları belirtildi.

İddianamede, DTK'nın, terör örgütü KCK ve PKK'nın, kırsaldaki faaliyetlerini sınırlamak zorunda kaldığı kış döneminde örgütün güç gösterisi yapmak ve kitleyi ayakta tutabilmek için kent merkezlerinde kitlesel protestolar yapılması kararları alarak uyguladığı belirtildi.

Örgütün sözde lideri Abdullah Öcalan ve avukatlarının görüşme notlarının da yer bulduğu iddianamede, notlarda Abdullah Öcalan'ın DTK yapılanması, faaliyetleri ve yöneticileriyle ilgili uyarma ve yönlendirme gibi talimatlar verdiğinin anlaşıldığı belirtildi.

DTK yöneticilerinin sözde ilan ettikleri "özerlik" ile ilgili kesin yönlendirmelerinin yer aldığı, bu çerçevede Öcalan’ın DTK'nın kuruluşu ve işleyişini kendi yaptığı açıklamalarla örgütlediğinin görüldüğü belirtilen iddianamede, Tuğluk'un terör örgütü PKK/KCK'nın verdiği talimatlar çerçevesinde DTK organizasyonunda gerçekleştirilen çok sayıda miting, eylem, basın açıklaması ve terör örgütü üyelerinin cenaze törenlerine katıldığının öğrenildiği aktarıldı.

Tuğluk'un KCK/TM bünyesinde faaliyet yürüttüğü belirtilen kadro kişilerle toplantılara iştirak ettiği belirtilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

"Bahsi geçen toplantılardan bir tanesinde kendisinin 'öz eleştiri' vermesi talep edildi. Kendisinin 'öz eleştiri' vermekten kaçınarak 'Meclis beni heyecanlandırmıyor, merkezi şekilde Türkiye gündemine oturacak bir plan yapılmamış, kim ne yapıyor takip edilmemiş şeklinde değerlendirmelerde bulunarak DTK yapılanmasına ilişkin bazı eleştirilerde bulunmuştur."

İddianamede, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde teknik takibi gerçekleştirilen e-mail adresinde, Tuğluk'a terör örgütü  üyesi KCK/TM üyelerinden Nihat Oğraş'ın Kandil'e gelerek örgütün üst düzey yöneticileriyle iletişime geçebileceği şeklinde talimat verdiği elektronik postanın gün yüzüne çıktığı vurgulandı.

Maillerde, DTK bünyesinde faaliyet gösteren heyetin uluslararası güçlerle diplomasi çalışması yapmalarına dair talimatların gönderildiğine dikkat çekilen iddianamede, DTK'nın terör örgütünün bir alt ayağı olduğu, örgüt elebaşı Öcalan'ın ve örgütün yöneticilerinin emir ve istekleri doğrultusunda hareket ettiğinin anlaşıldığına dikkat çekildi.

DTK’nın 2 yıl önce gerçekleştirdiği olağanüstü DTK kongresinde yer alan sonuç bildirgesinde sözde " özerk bölgeler"in oluşturulmasının talep edildiği bildirilen iddianamede, şu bilgilere yer verildi:

"PKK/KCK adlı silahlı terör örgütü üyeleri tarafından yapılan barikatlar,ı kazılan çukurları ve güvenlik ekiplerine yönelik gerçekleştirdikleri silahlı ve bombalı saldırıları, 'Kürt halkının meşru savunması' şeklinde gördükleri ve ülke bütünlüğünü tehdit eden terör örgütünün hedefi çerçevesinde gerçekleştirilen 'öz yönetim' ilanlarına sahip çıkıldığı öğrenilmiştir. DTK'nın eş başkanlığı görevini üstlenen Tuğluk ise toplantılar ve örgüte bağlı eylemlere katılarak devletin birliğini ve bütünlüğünü hedef almak, toplumsal ayrışmaya neden olmak amacıyla kitleleri olumsuz yönde etkilemeye çalıştığı, eylemlerindeki yoğunluk, süreklilik ve çeşitlilik de göz önünde bulundurulduğunda silahlı terör örgütünde yönetici pozisyonunda olmak suçunu işlediği netleştirilmiştir.”

İddianamede, Eş Genel Başkan’ın evinde gerçekleştirilen aramada terör örgütü sözde lideri Öcalan'ın siyasi/askeri fikirlerinin anlatıldığı, terör örgütü PKK/KCK'nın propagandalarının yapıldığı ve mahkemeler tarafından hakkında yasaklama kararı alınan 11 kitabın yer aldığı belirtildi.

İddianamede, Tuğluk’a ilişkin "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçlarıyla 15 yıldan 22,5 yıla varan hapis cezasına, mahkumiyeti durumunda Türk Ceza Kanunu'nun konuyla ilgili maddesinde belirtilen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi talep ediliyor.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Adli Tıp'tan Ahmet Türk Kararı

Aysel Tuğluk HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı PKK KCK Terör Kandil DTK Abdullah Öcalan Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500