istanbul escort

Malatya'da 'Pembe Trambüs' Dönemi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri tarafından kadınlara özel hazırlanan 2 pembe trambüs, ilk seferine çıkarak hizmet vermeye başladı.

Malatya'da 'Pembe Trambüs' Dönemi
Malatya'da 'Pembe Trambüs' Dönemi Ecem Şenol
Bu içerik 1678 kez okundu.

Malatya’da çevresi papatyalarla süslenen pembe renkli trambüsü sadece kadın yolcuların kullanabileceği ve Türkiye´de ilk olarak Malatya’da denenen ve hizmete konulan iki pembe trambüsün şoförlüğünü de kadınların yaptığı öğrenildi.

Malatya Şehit Hamit Fendoğlu Şehirlerarası Otobüs Terminali - İnönü Üniversitesi hattında çalışan trambüslere ek olarak kadınlara özel pembe trambüslerin ilk seferlerinde ilginç durumlar da yaşandı.

Kadın şoförler ve görevliler, pembe trambüse binmek isteyen erkekleri, bu trambüsün sadece bayanlara özel olduğunu söyleyerek uyardı. Şaşkınlıklarını gizleyemeyen erkekler, kırmızı ve gri renkli trambüsleri bekledi. Duraklarda bekleyen kadınlar ise kendilerine özel papatyalarla süslenmiş pembe renkli trambüse bindi. Bazı kadınlar uygulamadan memnun kalırken, kimisi de “Ayrımcılık yapılıyor” diyerek eleştirdi.

Bir kadın yolcu bayanların rahat edeceğini, rahat rahat gidip geleceğini söyleyip, güzel oldu diyerek yeni uygulamadan memnuniyetini dile getirirken, başka bir kadın yolcu da sanki ayrım yapılmış gibi olduğunu belirterek, ‘’Tamam pembe trambüslere biz bineceğiz ama diğerlerine binince nasıl karşılanacağız? Güzel ama eksikleri de vardır” diyerek eleştirilerde bulundu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ Genel Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada, İnönü Üniversitesinde öğrenim gören kız öğrencilerin yoğun talepleri doğrultusunda pembe trambüslerin hizmete girdiği, iki trambüsün günde sekiz sefer yapacağı belirtildi.

Sürücüleri de kadın olan pembe trambüsleinr, her gün 07.00-08.00-09.00-10.00-14.00-15.00-16.00-17.00 saatlerinde sefer yapacağı aktarıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da pembe trambüs ile ayrımcılık yapıldığını söyleyerek uygulamayı eleştirdi. Ağbaba, CHP İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili, bütün Türkiye’nin, Malatya´daki pembe trambüsle yatıp kalktığını ve pembe trambüse binmeyen kadınların ne olacağını sordu. Pembe trambüsü kaçıran üniversiteli kadının ne yapacağını soran Ağbaba, resmen ayrımcılık yapıldığını belirterek, eğer kadınlarla ilgili taciz sıkıntısı varsa, o tacizi yapan sapıklara `mor otobüs´ yapılması gerektiğini ifade etti. Kim hangi otobüse, saat kaçta biniyorsa binsin ama o trambüse binmeyen kadına nasıl bakacaklarını soran Ağababa, bu trambüsün, kadınları sosyal halktan koparmaya, Ortadoğu´daki hemcinsleriyle bir yapmaya çalışan bir anlayışta olduğunu dile getirdi. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yardım mı Ruhani Tatmin mi?

 

 

Malatya Pembe Trambüs Kadın Özel Araç Uygulama Tepki Milletvekili CHP Veli Ağbaba Türkiye Sosyal Hayat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç Holding'den Süleyman Soylu'ya ‘Özel Jet’ Yanıtı
Koç Holding'den Süleyman Soylu'ya ‘Özel Jet’ Yanıtı
Didem Yılmaz’dan Uğur Dündar Yorumu
Didem Yılmaz’dan Uğur Dündar Yorumu