Maliye Bakanı'ndan Yeniden Yapılandırma Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamada Yeniden Yapılandırma Kanunu ve Mevcut Yapılandırma Kanunu'na ilişkin önemli noktalara değindi.

Maliye Bakanı'ndan Yeniden Yapılandırma Açıklaması
Maliye Bakanı'ndan Yeniden Yapılandırma Açıklaması Ecem Şenol
Bu içerik 2737 kez okundu.

Maliye Bakanı Ağbal, 7020 Sayılı Yeni Yapılandırma Kanunu ve Mevcut Yapılandırma Kanunu'na ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Maliye Bakanlığı'nın konferans salonunda, yeniden yapılandırmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Ağbal, son 3 gün uyarısında bulunduğu açıklamasında, önemli imkânlar sunduğunu belirttiği kanundan yararlanmak için son günün 31 Mayıs olduğunu belirtti. Bakan Ağbal, ödemeler için son 3 gününe girildiğini, Yeniden Yapılandırma Kanunu'na göre, 2016 Haziran döneminden önceye ait gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, motorlu taşıtlar vergisi başta olmak üzere tüm vergilerle bunlara bağlı vergi cezaları, faizler ve gecikme zamlarının yeniden yapılandırma kapsamında olduğunu ifade etti.
 

Yine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na ödenmesi gereken gümrük vergileri, gümrük idari para cezaları, gecikme zamları da yeniden yapılandırma kapsamında olduğunun da altını çizen Ağbal, ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödenmesi gereken sigorta primleri, idari para cezaları, gecikme cezaları faizleri, gecikme zamlarından oluşan alacaklar da yeniden yapılandırma kapsamında olduğunu ve Mayıs ayı sonuna kadar yani önümüzdeki 3 gün içerisinde mutlaka ödenmesi gerektiğini belirtti. 
 

Bugüne kadar yeniden yapılandırma kapsamında, 80,4 milyar lira yapılandırıldığını bildiren Bakan Ağbal, bugüne kadar vergi dairelerine yaklaşık 8,5 milyon başvuru aldıklarını, 80,4 milyar lira yapılandırdıklarını ve kanundan 6 milyon vatandaşın yararlandığını açıkladı. Bakan Ağbal, bugün itibariyle vergi daireleri tarafından 16 milyar lira, gümrük ve diğer idareleri tarafından 1,5 milyar lira, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 3,4 milyar lira olmak üzere yaklaşık 21 milyar lira tahsilat yapıldığını belirtti.  
 

Çarşamba günü saat 24.00'e kadar ödenmesi gereken para cezalarına ilişkin Maliye Bakanı Ağbal, trafik para cezaları, askerlik para cezası, nüfus para cezası, seçim para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu'na göre verilen para cezalarıyla karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle verilen para cezalarının da bu hafta çarşamba günü gece saat 24.00'e kadar mutlaka ödenmesi gerektiğinin altını çizdi. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Oruç Hem İbadet Hem Detoks

Maliye Bakanı Yeniden Yapılandırma Borç Kanun Açıklama Uyarı Mayıs Sonu Son 3 Gün Konferans Salonu Haziran
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500