Mardin'de Asit Yağmuru Endişesi

Mardin’de Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan iki gün süreyle dışarı çıkmama ikazı üzerine kent merkezinde yaşayan yurttaşlar mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyor. Parklar, caddeler boş kalırken, dışarı çıkan vatandaşların da tedirgin oldukları gözlendi.

Mardin'de Asit Yağmuru Endişesi
Mardin'de Asit Yağmuru Endişesi Tuğba Önkibar
Bu içerik 1259 kez okundu.


Gün içinde yaklaşık 20 vatandaşın solunum yolu şikayetleri ile çeşitli hastanelerin acil servislerine başvurduğu öğrenilirken yetkililer, asit yağmuru yüzünden ciddi manada zarar gören kimsenin olmadığını, hastanelere başvuran kişilerin ise psikolojik etki nedeniyle başvurduklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce analiz edilen yağmur suyunda ise, kükürt miktarının normalden yüksek bulunduğu, ancak bunun insan sağlığını olumsuz etkileyecek seviyede olmadığı bildirildi.

Şehir sakinlerinden Mehmet Arasan, muhabirlere yaptığı açıklamasında şu şekilde konuştu: Soluk alıp vermekte çok zorlanıyoruz. Musul kentinde DAEŞ’in zehirli gazlar saldığı varsayımları üzerine de çok büyük bir tedirginlik yaşıyoruz. İki gündür tüm kanallarda Musul’dan gelecek asitli gaz ile ilgili  haberler yapılıyor, vatandaşların dışarı çıkmamaları için uyarılarda bulunuluyor ancak hiçbir ciddi bir çalışma yok. Gördüğünüz gibi parklar, okul bahçeleri, sokaklar her yer bomboş. Halk çok tedirgin bir bekleyiş içerisinde. Herkes soruna kendi imkanlarıyla çözümler bulmuş durumda.

Bir diğer vatandaş Ahmet Şeyhmusoğlu da, 3 günden beri olayı televizyon kanallarından takip ettiğini, bu doğrultuda havada bir farklılık hissettiğini belirterek, göründüğü üzere ortalıkta kimse yok. Ben de mecburiyetten dışarı çıktım. Kendi çapımda  bir önlem alarak yağmurdan ve zehirli gazdan etkilenmemek için kasket taktım. Ben hayatımda hiç böyle bir hava görmemiştim diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesine bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ahmet Kılıç, beklenen asit yağmurları için vatandaşları uyardıklarını belirterek, asit yağmurları sadece insanları değil, doğadaki bütün canlıları olumsuz etkileyecek. Özellikle tarım arazileri çok büyük zarar görecektir. Zehirli gazlardan korunmak amacıyla evlerin kapı ve pencerelerin kapalı tutulması gerekmektedir. Bu gazlar baş ağrısı, boğaz ve midede yanma, şiddetli kusma gibi belirtiler ile ilk etkilerini göstermeye başladıktan sonra alerjik deri döküntülerine, astım hastalarının nefes darlığı çekmesine neden olabilir. Ağaç ve bitkilerde ise sararmaya yol açacak. Nehirler ve göller asitlenecek ve Mardin’in tarihi yapılarının yüzeyinde aşınmalar olacak şeklinde konuştu.

Mardin İl Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Derviş tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, NASA’nın bize yolladığı bilgiye göre, IŞİD’in geçen hafta koalisyonun hava saldırılarını önlemek amacıyla Musul’un güneyinde yer alan kükürt tesislerine saldırılar düzenlediği ve bu saldırının zehirli gazların çevreye yayılmasına neden olduğunu anlattı.

kükürt asit yağmuru mardin IŞİD zehirli gaz endişe gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500