istanbul escort

Mavi Balina’dan Sonra Şimdi de Mariam Çıktı

Çocukları ve gençleri intihara sürükleyen Mavi Balina'dan sonra ailelerin yeni korkusu Mariam adlı oyun oldu.

Mavi Balina’dan Sonra Şimdi de Mariam Çıktı
Mavi Balina’dan Sonra Şimdi de Mariam Çıktı Meltem Yüksel
Bu içerik 2326 kez okundu.

Çocukları ve gençleri intihara sürükleyen Mavi Balina'dan sonra ailelerin yeni korkusu Mariam adlı oyun oldu. Kaybolan küçük kızın eve dönmesine yardım edilen oyunda korkunç ses efektleri ve görseller dikkat çekiyor. Son aşamaya gelenler 03.00'te bilinmeyen numaradan aranıyor.

Suudi Arabistan vatandaşı Salman El Harbi’nin geliştirdiği oyun, geçen yazdan itibaren özellikle Ortadoğu’daki gençler arasında yaygınlaştı. Oyunda, ‘Mariam’ isminde 9 yaşındaki kız, kaybolduğunu belirterek, eve dönmek için oyuncudan yardım istiyor. Oyun başlamadan önce kişinin ismi, adresi, yakın çevresi soruluyor ve Facebook, WhatsApp gibi uygulamalara erişim izni isteniyor. Oyunda kullanıcılara, “Eviniz nerede? Facebook hesabınız ne?” gibi kişisel sorular soruluyor. Bu sorular cevaplanmadan bir sonraki aşamaya geçilemiyor.

Gazete Habertürk'ün haberine göre oyun kapatıldığında, tekrar oynamak için 24 saat beklemek gerekiyor. Korkunç ses efektleri ve görsellerle desteklenen oyunun son seviyesine gelenler, bilinmeyen bir numaradan gece saat tam 03.00’te aranıyor. Sosyal medyada tecrübelerini paylaşan bazı bloggerlara göre, farklı dillerde konuşan bir robot cep telefonundan arayarak “Seninle tekrar görüşeceğiz” gibi kaygı verici bir ses dinletiyor ve oyunculara mesajlar yolluyor.

Oyunu oynayan kullanıcıların Youtube’da paylaştığı videolarda yabancı bir numara göze çarpıyor. Kullanıcılara cep telefonlarından aranarak korku filmlerinde de kullanılan çığlık ve fısıltı efektleri olan müzikler dinletiliyor. Habertürk’ün de aradığı bu numaraya bir robot ses cevap verdi. Oyunla ilgili sorulara cevap verecek bir muhataba ulaşılamadı.

Oyuna yönelik şikâyetleri değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak, oyuna erişimin engellenmesini talep etti. Bakanlığın yazısında, oyunun kişisel bilgileri elde ettiğine ve çocuklar üzerinde psikolojik tehlike doğurduğu, oyunun çocukların intiharı düşünmesine sebep olduğu, cinlerin musallat olması gibi unsurlarla korku psikolojisi oluşturulduğu vurgulandı. Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimi Sezer Söylemez, bakanlığın talebi üzerine oyuna erişimi engelleme kararı verdi.

Prof. Dr. Özgür Yorbik: Şiddet, korku içeren ve ölümü/öldürmeyi teşvik eden oyunlar çocukların duygusal sosyal gelişimini olumsuz etkileyerek, öz kıyımlara neden olabileceğini söyleyip çocukların travmatik olan her şeyden etkilenebileceğini vurguladı. Üstelik etkisi aylar yıllar sonra oluşabileceği oyunda gördüklerini bir süre sonra duyarsızlaşabilirler ve şiddeti yaşamın normal parçası gibi algılayabileceğini belirtti.

Marıam'ın Zararları

-Bulunduğunuz konumu öğrenmesi

-Kişisel bilgilerinize kolayca ulaşabilmesi

-Facebook veya diğer önemli bilgilerin bulunduğu sosyal ağ hesaplarınıza ulaşabilmesi

-Sosyal ağlara ulaşma imkanı sayesinde yakın çevreniz konusunda bilgiler edinebilmesi.

-Psikolojik olarak çocuklara umutsuzluk ve çaresizlik baskısı uygulaması

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

"Orada Yere Tüküremezsiniz Ama Burada..."

Mavi Balina Oyun Bilgisayar Oyunu Suudi Arabistan Mariam Mariam Oyunu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç Holding'den Süleyman Soylu'ya ‘Özel Jet’ Yanıtı
Koç Holding'den Süleyman Soylu'ya ‘Özel Jet’ Yanıtı
Didem Yılmaz’dan Uğur Dündar Yorumu
Didem Yılmaz’dan Uğur Dündar Yorumu