MEB: ''Ateistle Evlenmeyin Kocanıza İtaat Edin''

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredat kapsamında hazırladığı ders kitabında 'evlilikte, 'kocaya itaat' 'ibadet' olarak yer alırken, 'ateistle evlenmeyin' denildi.

MEB: ''Ateistle Evlenmeyin Kocanıza İtaat Edin''
MEB: ''Ateistle Evlenmeyin Kocanıza İtaat Edin'' Ecem Şenol
Bu içerik 1164 kez okundu.

Kitapta, "Bekarlık sultanlık değil, henüz karar verilememiş bir sürecin sancılı bekleyişidir" ifadelerine yer verildi. Milli Eğitim Bakanlığı, 'Hz. Muhammed'in Hayatı' ders kitabında evliliğe ilişkin önerilerde bulundu. Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre bakanlık, "Bekarlık sultanlık değil, sancılı bekleyiştir" diyerek gençleri evlenmeyi teşvik ederken, nişan, nikah ve eşlerin birbirine karşı görevleri başlıklarında değerlendirmelerde bulundu.

MEB'in yeni müfredat kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim döneminde okutulacak ders kitaplarında tartışma yaratan başlıklar yer aldı. Toplumsal cinsiyet rollerini dini motiflerle 11. ve 12. sınıflarda çocuklara anlatmaya hazırlanan bakanlık, evlilik öğütlerine de 'Evlilik' ve 'Ailede eşlerin görevleri' üniteleri kapsamında 'Hz. Muhammed'in Hayatı' dersinde yer verdi. Kitapta bekarlığın sultanlık değil, henüz karar verilememiş bir sürecin sancılı bekleyişi olduğu ifade edilirken, evliliğin, zihni sürekli meşgul eden gönlün sesini dindirmek olduğunu ve insanın fıtratı gereği karşı cinsiyle birlikte yaşamaya muhtaç olduğu dile getirildi. Bunun dışındaki bir hayatın insana saadet ve huzur vermekten uzak olduğu ifadelerine yer verildi.

Yeni kitapta, kadın ve erkeklerin evlenerek ‘iffet'lerini korudukları, bunun 'geçici bir heves olmadığı' belirtilirken, gözü dışarıda olmayan, huzuru mutluluğu yakalamaya çalışarak evinden razı olan ve razı olunan kimseler oldukları belirtilirken, nesillerini teminat altına aldıkları ifadesine de yer verildi. Çocukların ‘ahirete yatırım' olduğunu anlatan bakanlık, evliliği 'iffetli bir toplum modeli olma yolunda önemli bir adım' olarak anlattı.

Evlenecek kişilerin bazen kendilerinin tanıştığını, bazen de tanıdıkları tarafından tanıştırıldığını belirten MEB, 'tanışma süreçlerinde dikkatli olmak gerektiğini, kutsal bir birliktelik olan aile müessesesine zarar vermeyecek yaklaşımlarda bulunulması gerektiğini, çünkü her tanışmanın evlilikle noktalanmayabileceğini ve bu bağlamda birbirilerini tanıma ve karar verme süreçlerinde ‘’gönül eğlendirmeyin ya da hoşça vakit geçirmeyin" uyarısında bulundu.

Bakanlık ‘kız isteme', 'söz', 'nişan' ve 'nikâh' süreçlerini de değerlendirdi. Söz ya da nişanın, dini bir gereklilik değil örfi bir ‘ihtiyaç' olduğunu belirten MEB, bu dönemde "henüz evli olmadıklarından mahremiyet konularında dikkatli olmalı ve görüşmelerini meşru çerçeve içerisinde sürdürmeleri gerektiğini, söz ve nişan dönemlerinde çiftlerin birbirilerini, dünyevi isteklere boğarak ya da törensel günleri abartarak yılgınlığa düşürmemeleri uyarısında bulundu.

Evlilik yüzüğünün 'esaret halkası değil bir hürriyet nişanesi' olduğunu söyleyen bakanlık, evlenmeye karar verenlerin nişan sürelerini de çok fazla uzatmamalarını istedi. Bakanlık evlilikte dini bir gereklilik olarak ‘mehir' konusunun da altını çizdi. Cahiliye Dönemi'nde; ezilen, hor görülen, pek çok sosyal haklardan mahrum kalan kadın için bir düzenleme olarak anlatılan ‘mehir' başlığında kadının yasal hakları yerine 'erkeklerin cimrilikle değil gönül hoşluğuyla ve cömertçe' vereceği ‘hibe' ve ‘bağış' ile tarif edilen mehiri sundu.

'Nikâhsız birliktelik' başlığı altında da nikâh dışı ilişkilerin din tarafından yasaklandığı ve bu durumun zina olarak nitelendirildiği anlatılarak kişinin evliliğe kadar iffetini muhafaza etmesi gerektiğini, sadece nikâhın koruyucu şemsiyesi altında karşı cinsle bir araya gelmesi gerektiğine değinildi.

Dinin aileyi lidersiz bırakmadığını belirten bakanlık, erkekler güç ve kuvvet yönünden daha ileri olduğundan, ailenin sorumluluğunu birinci derecede onlara yüklendiği ve anne kavramının görevlerinin ise 'kocasına karşı görevlerinde titiz davranması, evine ve çocuklarına sahip çıkması gerekir. Sabırlı ve kanaat ehli olmalı, israftan kaçınmalı' olarak sıralandı.

MEB'in kitabında, 'Kabul Edilemez Evlenme Çeşitleri' başlığında da skandal ifadeler yer aldı. Çocuk yaşta evlilik ve çok eşlilik konularına değinmekten kaçınan bakanlık, 'ateist, müşrik, mürtedle yapılan evliliklerin' yasak olduğunu duyurdu. Ayrıca zorla evlendirme ve berdel usulünün de kabul edilemez olduğu vurgulandı. Ayrıca yalnızca erkekle kadının karşılıklı rızaları ve irade beyanları ile yapılan evlenme akdinin yani ‘gizli nikâh'ın ise zina olduğu belirtildi. Ailelerin haberi olmaksızın sadece iki şahitle gizli saklı kıyılan nikâhların da uygun olmadığı ve yapılmaması istendi.

İnsanların eş arama durumundan başlayarak bütün süreçlere yer veren MEB, küçük yaşta evliliği de örf kapsamına aldı. Bakanlık, evliliğin 'insanın fıtratında var olan bir güdü' olduğunu belirterek ülkemizde örfe dayalı olarak genç yaşlarda evlenildiği düşünülürse değerlendirmesini yaptı.

Dinin güzel yaşanabilmesi için önce ailenin gerek olduğunu aktaran bakanlık, yeni kitapta evlenirken dindar, güzel ahlak sahibi eşleri seçmek ve dindar bir aile kurmaya çalışmak gerektiği tavsiyesinde bulundu.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

Milli Eğitim Ders Kitabı Evlilik Söylem Zina Ateist Koca İbadet İtaat Skandal Fikir Düşünce Öneri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500